Свет

Британска ПВО шупља као зуб: УК рањиво на нападе балистичким ракетама

За 15 година, такво оружје ће "моћи да погоди Британију са било ког места у свету", рекли су "Тајмсу" извори из министарства одбране
Британска ПВО шупља као зуб: УК рањиво на нападе балистичким ракетамаGetty © Anton Petrus

"Рупе" у британској противваздушној одбрани изазивају забринутост у Лондону и остатку НАТО блока, пише "Тајмс", позивајући се на изворе из министарства одбране који су истакли потенцијалну рањивост на нападе балистичким пројектилима.

Независни панел који води стратешку одбрамбену ревизију коју је наручила британска влада наводно је "дубоко забринут" стањем ракетног штита земље и тражиће веће улагање у њега, пише "Тајмс".

Неколико чланица војног блока предвођеног САД такође је недавно изразило "фрустрацију" што Уједињено Краљевство не доприноси довољно одбрамбеним штитовима како би заштитили Европу од могућих удара оружјем дугог домета, наводи се у чланку британског листа.

Како се наводи, НАТО ће касније ове године позвати британског премијера Кира Стармера да значајно повећа трошкове за своју копнену противваздушну одбрану (СБАД) како би одбранио кључну инфраструктуру Велике Британије, укључујући нуклеарне електране и војне базе.

Захтев је садржан у документу блока "Циљ способности 2025", у који је "Тајмс" имао увид.

Лист наводи да су неименовани званичници и војни експерти нагласили "све већи ризик за Британију и њену војну имовину у иностранству, пошто Кина, Русија и Иран брзо развијају балистичке ракете које могу прећи континенте много пута брже од брзине звука."

Високи војни извори рекли су "Тајмсу" да је Велика Британија "сада у опасности", а да ће за 15 година балистичка ракета "моћи да погоди Британију са било ког места на свету".

Милитантне групе у блискоисточним земљама попут Либије могле би потенцијално да гађају Лондон ако буду у стању да набаве ракете дугог домета, упозорили су они.

Ратни бродови Краљевске морнарице, који учествују у операцији коју предводе САД против Хута у Јемену, у опасности су да буду погођени напреднијим балистичким пројектилима које су тој групи дали њени савезници, рекли су извори.

Они су такође упозорили да се британске војне базе у иностранству, укључујући оне на Кипру, суочавају са "све већим ризиком" од недржавних актера и терориста.

Прошле године, руски председник Владимир Путин упозорио је да ако се украјински напади дубоко у Русији са ракетама које испоручују САД и Уједињено Краљевство наставе, Москва задржава право "да употреби своје оружје против војних објеката оних земаља које дозвољавају употребу свог оружја против наших објеката."

Путин је такође рекао да би Москва могла да "асиметрично" одговори на такве акције наоружавајући групе или земље непријатељске Западу, попут Северне Кореје, напредним оружјем.

image