Добро дошли у 2025, годину мултиполарности!
Године 1990, амерички неоконзервативац и колумниста "Вашингтон поста" Чарлс Краутхамер је тврдио да је стари биполарни свет, који се срушио на крају Хладног рата, коначно постао униполаран, "амерички". Неупитни центар светске моћи постале су Сједињене Америчке Државе.
"Са америчком моћи је све у реду", писао је Краутхамер.
Ирак је Краутхамеру послужио као доказ: "Нови унилатерализам је експлицитно и нескривено усмерен на очување униполарности како би се одржала (америчка) доминација без преседана..."
Међутим, у фебруару 2007. године, руски председник Владимир Путин је у свом, сада већ чувеном говору на Минхенској безбедносној конференцији, изјавио да је "униполарни модел за нас не само неприхватљив, него и немогућ".
Током августа 2008. године, у рату против Грузије, Русија је показала да ће одлучно штитити своје интересе. САД су тада, путем "обојених револуција", распламсавале сукобе на простору бившег Совјетског Савеза, а то покушавају и данас.
Свет од јуче
То је била клица, заметак предстојећег сукоба у Украјини. Како пише руски геополитичар Леонид Савин на сајту "Геополитика": "Државни удар у Украјини из 2014. демонстрирао је победу атлантизма у историјски руским земљама, али је сместа уследила реакција, која је резултирала је повратком Крима Русији."
Ко је био у праву, амерички неоконзервативац Чарлс Краутхамер, или председник Русије Владимир Путин?
Да Запад није разумео, или да није желео да разуме Путинове речи из 2007, показао је тадашњи министар одбране САД Роберт Гејтс, који је његов говор у Минхену назвао "дрским". Амерички сенатор Џо Либерман је овај говор оценио као "провокативан". Бивши секретар НАТО-а Јап де Хоп Шефер назвао је Путинов говор "разочаравајућим и бескорисним".
За разлику од Запада, нагласио је тада Путин, Русија је дубоко свесна да се свет непрекидно мења и да ће се и даље мењати. У тако промењеном свету, додао је, Русија жели да "остварује везе са свим одговорним и независним партнерима, са којима ћемо заједно моћи да градимо праведнији и демократски светски поредак, који ће обезбедити сигурност и просперитет за све, а не само за неколико одабраних земаља".
То је истина: свет не престаје да се мења. Понекад се ове промене одвијају полако, готово неприметно савременицима, понекад се згушњавају и достижу вртоглав темпо.
На старе појмове, које смо некад познавали и сматрали их утврђеним и јасним, можемо заборавити, јер они више не могу да опишу реалност. То је, како би рекао немачки писац Штефан Цвајг, само "свет од јуче".
Епохални неуспех САД
Како је 2021. приметио Џастин Логан из Института Кејто у чланку "Сумрак униполарности", Америка је сама крива за такав исход. САД су од краја Хладног рата непромишљено користиле своју огромну моћ, писао је тада Логан, иако су у трећи миленијум ушле као једна од најмоћнијих држава у светској историји.
"Између 2001. и 2021. САД су уништиле политички поредак у Ираку и Либији, наставиле грађанске ратове у Авганистану и Сирији и нашле су се на ивици рата са Ираном", додао је Логан. Током овог периода, америчка трговинска политика је непромишљено помогла и економски успон Народне Републике Кине. Ипак, како закључује овај аутор: "Ратови су отровали Америку, укључујући њену спољну политику, полицију или начин на који влада контролише своје грађане, и нико није одговарао за ове епохалне неуспехе."
Последице "униполарног тренутка" су данас очигледне. Заправо, САД нису ни могле да поступе другачије. Америка је, како је за РТ Балкан приметио италијански политичар Лоренцо Марија Паћини, оболела од колективне шизофреније, а порекло ове болести није тешко пронаћи у америчкој историји: САД су настале као друштво криминалних изопштеника, отпадника, који су протерани из енглеских затвора.
Како пише Савин: "Већ у првој деценији 21. века дошло је до економског успона земаља БРИКС-а – Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужне Африке – што је створило нови контрапункт моћи САД. Ово је предвидео Владимир Путин у свом говору 2007. на Минхенском самиту."
"БДП земаља БРИК – Бразила, Русије, Индије и Кине – премашује комбиновани БДП ЕУ. Према мишљењу стручњака, овај јаз ће се у будућности само повећавати. Нема разлога за сумњу да ће се економски потенцијал нових центара глобалног економског раста неминовно трансформисати у политички утицај и ојачати мултиполарност", додао је.
Вреди напоменути да све земље БРИКС-а нису осудиле Русију због акција у Украјини. Такође, како уочава руски геополитичар, док су геоекономске напетости измећу САД и Кине ескалирале, кинески Хуавеј је 2018. заузео доминантну позицију у петој генерацији (5Г) телекомуникацијске технологије.
Остатак је добро познат. САД су упропастиле сопствену економију, водиле "бескрајне ратове" и запоставиле своју инфраструктуру. Сада је, са огромним спољним и буџетским дефицитом, на помолу банкрот "светске суперсиле", који прати недостатак унутрашње друштвене кохезије.
Птицо, једи или умри
Година 2025. је тек почела, закључује геополитичар Мухамед Ламине Каба са Панафричког универзитета, а већ сада је јасно да она означава историјску прекретницу.
Током 2025, како предвиђа афрички геополитичар, глобални геополитички пејзаж ће наставити да пролази кроз процес убрзане трансформације. Током 2024, били смо сведоци спектакуларног економског и војног успона сила, као што су Кина, Русија и Индија. С друге стране, имамо опадајућу моћ "западне мањине", коју предводе САД.
Кина је, примећује Каба, већ сада постала водећа економска сила, захваљујући најсавременијим технологијама, попут вештачке интелигенције, Русија јача своје стратешке позиције у Украјини, док Индија склапа кључне савезе са Кином и Русијом.
Ова геополитичка промена, закључује афрички геополитичар, праћена опадањем западне доминације, захтева од САД и Западне Европе да се прилагоде новом светском поретку, који се брзо мења, или да нестану. Како каже стара изрека: "Птицо, једи или умри".