Свет

Трамп разматра увођење ванредног стања: Пречицом до царина за конкуренте

То би омогућило Трампу да конструише нови тарифни програм користећи Међународни закон о економским ванредним овлашћењима, познат као ИЕЕПА, који једнострано овлашћује председника да управља увозом током ванредне ситуације у земљи
Трамп разматра увођење ванредног стања: Пречицом до царина за конкурентеGetty © Scott Olson

Новоизабрани председник Доналд Трамп разматра увођење ванредне националне економске ситуације како би обезбедио законско оправдање за широк спектар царина које жели да уведе, изјавила су за Си-Ен-Ен четири извора упозната са тим. Он је иначе претио царинама Кини, Канади, Европи...

У тренутку када, у свом другом мандату, покушава да ресетује глобални трговински биланс, то би Трампу омогућило да конструише нови тарифни програм користећи Међународни закон о економским ванредним овлашћењима, познат као ИЕEПА, који једнострано овлашћује председника да управља увозом током ванредне ситуације у земљи.

Један од саговорника Си-Ен-Ена је прокоментарисао да је Трамп наклоњен увођењу овог прописа, јер он даје широка овлашћења над начином на који се тарифе примењују без строгих захтева да се докаже да су царине потребне из разлога националне безбедности.

"Све опције су на столу", рекао је други извор упознат са том материјом.

Трампов тим није одговорио на захтев Си-Ен-Ена за коментар.

Трамп је 2019. године искористио ИЕЕПА да запрети царином од 5 одсто на сав увоз из Мексика, која би порасла на 25 посто ако Мексико одбије да предузме мере за смањење броја имиграната без докумената који прелазе границу са Сједињеним Државама.

Након што су мексички званичници отпутовали у Вашингтон на једнонедељне преговоре – постигнут је договор да се поново успостави имиграциона политика "Остани у Мексику", а тарифе никада нису примењене. Али, баук потенцијалне акције, предвиђене националним ванредним стањем које је Трамп прогласио на јужној граници три месеца раније, натерао је истакнуте групе за лобирање, попут Привредне коморе, да припреме тужбе којима се оспорава законитост таквог потеза.

"Још није донета коначна одлука о томе да ли ће се прогласити ванредно стање у земљи", рекли су извори за Си-Ен-Ен. Трампов тим још истражује друге правне путеве како би ојачао царине које је он најавио током кампање.

"Мислим да председник има широка овлашћења да уведе царине из више разлога, а постоји низ законских основа да то учини. ИЕЕПА је свакако један од њих", рекла је Кели Ен Шо, трговински адвокат која је била Трампов заменик помоћника за међународне економске послове.

Трампови саветници процењују могућност коришћења члана 338 америчког закона о трговини, који омогућава председнику да наметне "нове или додатне обавезе" против земаља за које се сматра да дискриминишу трговину Сједињених Држава. У тим случајевима, закон о трговини дозвољава председнику да наметне нове царине против тих земаља у одређеним категоријама производа – иако то није тестирано у новијој историји.

Они такође разматрају ревизију закона о трговини – познатог као члан 301 – који је увео Трампове почетне тарифе Кини из разлога националне безбедности. Бајденова администрација је оставила на снази огромну већину Трампових тарифа – и повећала царине на одређене производе као што су електрична возила – дајући основу за будућег председника да повећа или прилагоди тарифе како му одговара. Али примена тарифа према овом статуту захтева владину истрагу, а компаније погођене променама често месецима лобирају да им се омогући да буду изузете од тог намета.

Ако би Трамп одлучио да прогласи ванредно стање у националној економској ситуацији, што би могло брзо да ступи на снагу, нејасно је које би доказе навео. Током конференције за новинаре, Трамп је поручио да ће током наредне четири године Сједињене Државе полетети као ракетни брод.

Присталице увођења царина кажу да су оне од суштинског значаја за подстицање производње у САД.

"Трампов тим схвата да морамо да обновимо наше индустријске капацитете из разлога економске и националне безбедности, и то ће бити добро за заједнице и америчке раднике. Да бисте постигли те циљеве, апсолутно морате имати снажну, проамеричку трговинску политику која укључује царине", рекао је Ник Јаковела, виши потпредседник Коалиције за просперитетну Америку.

image