Европска комисија избегла директне осуде Трампових најава о преузимању Гренланда
Европска комисија одбила је да директно осуди најаве новоизабраног америчког председника Доналда Трампа о преузимању контроле над Гренландом, преноси "Политико".
Портпаролка Европске комисије Анита Хипер рекла је да Комисија "неће улазити у специфичности" Трампових коментара, нагласивши да је "јасно да се суверенитет држава мора поштовати", као и да се Брисел радује сарадњи са новом америчком администрацијом на "јачој трансатлантској агенди".
Један од новинара довео је у везу ово питање са сукобом у Украјини, а одговор Европске комисије био је да би свака војна акција против Гренланда активирала клаузулу о узајамној помоћи ЕУ, али је одбила да одговори да ли процењује да постоји стварни ризик од инвазије САД на прекоморску територију Данске, називајући случај "веома теоретским".
На инсистирање да Комисија разјасни да ли ЕУ "чека да се амерички маринци искрцају на Гренланд" пре него што заузме чвршћи став, главна портпаролка Комисије Паула Пињо рекла је да је "било много претњи које се нису оствариле".
Истовремено, из Француске и Немачке стигле су оштрије реакције на Трампове најаве.
"Границе се не смеју померати силом", рекао је портпарол немачке владе.
Француски министар спољних послова Жан Ноел Баро нагласио је да ЕУ неће толерисати америчку војну интервенцију и поручио да се не поставља питање око тога да ЕУ дозволи другим државама у свету да нападну њене суверене границе, "ко год да су".
Трамп је најавио да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом, аутономном територијом Данске, и Панамским каналом.