После Лојда потоп: Да ли ће Контакт група за одбрану Украјине наставити да постоји?
Министар одбране САД Лојд Остин борави у Немачкој на последњем састанку са савезницима чије је тема помоћ Украјини, а следећи пут када се ова група званичника окупи, ствари ће изгледати сасвим другачије, уколико се уопште и састане, пише "Политико".
У питању је Контакт група за одбрану Украјине, која је формирана након почетка СВО 24. фебруара 2022. и до сада се проширила на 50 земаља чланица. Главни задатак ове групе је надгледање трансфера наоружања и војне опреме намењене Кијеву.
Међутим, наводи амерички лист, када Остин буде напустио Пентагон, група ће изгубити свог највећег заступника и оснивача, а ниједна друга земља се није понудила да преузме вођство.
"Ово је посебно бурно време јер долазећа Трампова администрација показује скептицизам према помоћи Украјини, а нове екстремно десничарске европске владе изражавају мање интересовања за слање још наоружања Кијеву", додаје се.
Распуштање групе могло би да буде ударац за Украјину, која губи територије од Русије и мучи се са регрутацијом и обуком нових трупа.
"Постоји много 'ако'", рекао је у интервјуу адмирал Роб Бауер, председавајући војног комитета НАТО-а и додао:
"Морамо да наставимо да подржавамо Украјину".
Званичници НАТО-а тврде да група и даље може да функционише без њега (Лојда Остина), иако у мало другачијем облику. Према једном званичнику НАТО-а, Велика Британија, која је била домаћин првих савезничких састанака, и Немачка, која је била главни снабдевач Украјине, предњаче на листи потенцијалних лидера.
САД су покренуле то питање у неформалним разговорима са неколико европских савезника о томе ко би могао играти већу улогу у групи у фебруару ако Трампова администрација не буде заинтересована, рекао је неименовани званичник НАТО-а.
"Политико" напомиње да европски званичници желе прво да виде какав став има нови шеф Пентагона о групи пре него што повуку било какве потезе.
"Контакт група за одбрану Украјине је умногоме замисао секретара Остина", рекао је званичник Пентагона новинарима у уторак пре него што је Остин отишао на састанак.
"Нећемо угасити групу. Следећа администрација је потпуно добродошла и чак охрабрена да преузме лидерство ове групе од 50 земаља и настави да је усмерава и води", истакао је он.
Амерички лист наводи и да савезници указују на бар једну опцију где постоји место за напредак, а то је чињеница да су европске чланице групе створиле неколико подгрупа.
Ради се о тзв. коалицијама способности, које су фокусиране на снабдевање Украјине кључним технологијама у домену беспилотних летелица, ракета дугог домета, ПВО и оклопних возила, а све коалиције наставиће са својим радом.
Напомиње се да су ове подгрупе функционисале независно од краја 2023. и да би теоретски то могле да наставе да раде под вођством појединих држава.
"Шта је будућност тих коалиција, један је од разлога зашто ће се група лидера коалиције састати на министарском нивоу како би поставили чврсте темеље за будућност", рекао је званичник Пентагона за "Политико".
Са друге стране, један број званичника НАТО-а наглашава корисност Остиновог практичног приступа и не желе да виде како то вођство пропада
"САД настављају да буду лидер у НАТО-у, без обзира на то ко је у Белој кући", рекао је Бауер и додао:
"То је велика разлика између НАТО-а и ЕУ. Имамо лидера, а то су Сједињене Државе, па је стога важно да Сједињене Државе воде".
Очекује се да ће Остин у четвртак објавити да ће САД представити нови пакет наоружања и војне опреме вредан 500 милиона долара за Украјину, кажу два америчка званичника и још једна особа упозната са финансирањем. Према писању америчког листа, овај пакет служи као доказ посвећености Бајденове администрације Украјини.
Ипак, додаје се, то ће оставити 3,8 милијарди долара у надлежности председника да користи за снабдевање Украјине, без јасног плана за коришћење тог овлашћења када Трампов тим преузме дужност.