Свет

Белоруски избори без европских надзорника: ОДИХР жали јер ниje добиo позив

Канцеларија за демократске институције и људска права ОДИХР саопштила је да одлука белоруских власти да не позиву чланице ОЕБС-а, јесте за дубоко жаљење и да онемогућава непристрасну и независну процену изборног процеса
Белоруски избори без европских надзорника: ОДИХР жали јер ниje добиo позивGetty © Stringer/Anadolu Agency

Председнички избори у Белорусији заказани за 26. јануар биће одржани без европских надзорника. Канцеларија за демократске институције и људска права ОДИХР саопштила је да одлука белоруских власти да не позиву чланице ОЕБС-а, јесте за дубоко жаљење и да онемогућава непристрасну и независну процену изборног процеса. 

"Дубоко жалимо због одлуке белоруских власти да не позову државе ОЕБС-а да преко ОДИХР-а посматрају предстојеће председничке изборе, лишавајући грађане земље транспарентне и потпуне оцене целокупног процеса. Ово наглашава континуирани недостатак посвећености да белоруске власти допусте да ОЕБС да став о томе да ли се избори одржавају у складу са међународним демократским стандардима", рекла је директорка ОДИХР-а Марија Телалијан.

Како истичу, белоруска влада је поново одлучила да занемари своју обавезу као потписница Копенхашког документа из 1990. да позове посматраче из чланица ОЕБС-а на своје изборе.

"Ово је трећи пут од председничких избора у августу 2020. године да ОДИХР није у могућности да посматра изборе у Белорусији, због недостатка благовременог позива", истиче се.

Претходно је, белоруски председник Александар Лукашенко рекао да ће се састати са Централном комисијом и одлучити о томе да ли ће странци бити позвани на изворе.

"Сви говоре да за тим нема потребе и да је јасно шта ће они да кажу. Не знам. Мада, мислим да постоји друга тачка гледишта. Ако дођу – дођу. Ако не дођу, нема везе. То је њихово право. Али мислим да на основу онога што се дешава, морамо да озбиљно да размислимо има ли смисла да се ичег одричемо. Дођите и видите", рекао је Лукашенко.

Како је Лукашенко истакао пре неколико дана, странци ће, највероватније, доћи са већ припремљеним изјавама – све је лоше, није било конкуренције, није било шоуа, као, на пример, у САД.

"Није било пуцњаве, нико није погођен у уво, ни у главу, Бог да чува, и тако даље – за њих би то било лоше. Да, код њих је шоу, али код нас не. Код нас су избори озбиљан догађај", навео је Лукашенко.

image