Од Меркелове, преко Марсоваца до Хитлера и цензуре у ЕУ: О чему је Маск разговарао са шефицом АфД-а
Технолошки предузетник и сарадник Доналда Трампа, Илон Маск био је домаћин подужег разговора са копредседавајућом десничарске Алтернатива за Немачку (АфД), Алис Вајдел.
Разговор, као и већина Маскових "ток шоу емисија" на Иксу био је комбинација смеха, озбиљних политичких тема и повремених излета у непознато (Бог, Марсовци, суштина живота).
Предизборне анкете показују да популарност АфД јача и да би Вајделова могла да наследи Олафа Шолца на месту немачког канцелара.
У 85-минутном ћаскању, омиљени предузетник Доналда Трампа, који је шеф "Тесле", ентузијастични фан свемирских путовања и најбогатији човек на свету, поновио је своју искрену подршку Вајделовој, тврдећи да је њена странка најбоља нада за спас Немачке.
Очекује се да ће велики број "експерата" помно проучити разговор на Иксу како би пронашли евентуалне доказе да су саговорници прекршили немачке предизборне законе.
Ово су неки од најинтересантнијих делова разговора:
Меркелова је "упропастила" Немачку
Вајделова је осудила бившу канцеларку Ангелу Меркел због њене "политике отворених врата" током мигрантске кризе 2015. године, када је Немачка прихватила око милион тражилаца азила из Африке и Блиског истока.
Меркелова је "у суштини уништила нашу земљу", навела је Вајделова, тврдећи да је постепено укидање јефтине нуклеарне енергије "уништило кичму" немачке привреде.
Немачка је затворила своје нуклеарне електране, поставши једина индустријска нација која је то учинила, рекла је лидерка АфД. Немачки парламент је 2011. године, након катастрофе у Фукушими, затворио фабрике. Последњи реактор је затворен 2023. године, две године након што је Меркелова напустила место канцелара.
Вајделова је рекла да би Немачка требало да поново уведе нуклеарну енергију као јефтинију алтернативу зеленој енергији коју промовише Берлин. Маск, који је себе описао као "великог обожаваоца соларне енергије", предложио је да Немачка не само да поново отвори своје нуклеарне електране већ да "значајно повећа" њихову производњу.
Имиграција терет за пореске обвезнике
Вајделова је критиковала владу због подстицања "имиграције у друштвеном систему", која троши значајан део новца пореских обвезника.
Више од 7 милиона људи стигло је у Немачку од 2015. године, рекла је она и додала да се скоро 60 одсто њих решило личних докумената како би закомпликовало потенцијалне процедуре за депортацију. Она је за ситуацију окривила лабав однос према мигрантима током ере Ангеле Меркел. Маск је рекао да се САД суочавају са сличним приливом миграната без докумената преко границе са Мексиком.
Према немачком савезном заводу за статистику, преко 14 милиона "не-Немаца" стигло је у земљу од 2015. до 2023. У извештају се не прецизира да ли су они дошли из других земаља ЕУ или изван блока. Према владиним подацима, савезне и регионалне власти потрошиле су 6,29 милијарди евра као део програма бенефиција за тражиоце азила само у 2023. години.
Либертаријанска конзервативна странка и комуниста Хитлер
Алтернатива за Немачку је "либертаријанска конзервативна партија" која се бори против бирократије и настоји да "ослободи људе од државе" смањењем улоге владе у јавном животу, рекла је Вајделова. Она је додала да жели да види "људе пуне самопоуздања" који уживају у слободи говора и зарађују.
Вајделова се пожалила да њену странку медији "негативно постављају" и захвалила Маску на "нормалном разговору" у којем није била редовно "прекидана".
Она је више пута одбацила поређења између АфД-а и нациста, тврдећи да Адолф Хитлер није био ни либертаријанац ни конзервативац.
"Себе је сматрао је социјалистом", рекла је она и додала: "Највећи успех после те страшне ере у нашој историји био је етикетирање Адолфа Хитлера као десничара и конзервативца. Он је био управо супротно. Није био конзервативац. Он није био либертаријанац. Био је комунистички социјалиста. Тачка. Нема више коментара на то. А ми (АфД) смо управо супротно."
Садашњи и бивши чланови АфД-а давали су контроверзне изјаве у вези са нацистичком прошлошћу Немачке и оптужени су за везе са неонацистичким групама. Због тога су све остале велике странке углавном одбијале да раде са АфД-ом. Немачка домаћа безбедносна агенција (БфВ) је 2021. године класификовала АфД као "сумњиву" екстремистичку групу. Странка је безуспешно покушала да оспори ту "етикету" на суду.
Цензура је оно што је Хитлер радио
Маск и Вајделова осудили су званичнике ЕУ због праћења њиховог разговора и укључивања у "цензуру слободе говора". Сагласили су се да је слобода говора "темељ демократије", док је "екстремна цензура" помогла Хитлеру да учврсти своју моћ.
"За оне који желе цензуру, мислим да треба да пазе шта траже, јер када једном уведете цензуру, само је питање времена када ће се та цензура окренути против вас", рекао је Маск.
Израелско-палестински сукоб "компликован"
Вајделова је изразила подршку Израелу, описујући њену странку као "јединог заштитника" Јевреја у Немачкој. Истовремено, она је нагласила да грађани Газе треба да имају приступ води за пиће, храни и лековима.
Израелско-палестински сукоб је "компликован" и тренутно не постоји очигледно решење, рекла је она.
Маск је предложио кораке за које је рекао да ће помоћи да се окончају борбе, као што је "елиминација" Хамаса и других група које траже "уништење" Израела. Он је позвао на "поправљање" палестинског образовног система. Палестинске територије треба да буду просперитетне, рекао је он.
"Мислим да постоји велика мудрост у опраштању", нагласио је Маск. "То је једини начин да се заустави бескрајни циклус насиља."
ЕУ је "дигла руке" и само ескалира сукоб са Русијом
Сукоб Русије и Украјине показује колико је ЕУ "одустала од свега" и колико зависи од САД, рекла је Вајделова. Она је навела да, иако су непријатељства која су у току, "велика опасност" по европску безбедност, ЕУ је успела само да "ескалира цео сукоб са Русијом".
"Веома је опасно ово што се овде дешава", навела је она и додала да земље ЕУ "немају стратегију" и "немају црвене линије". Она је упозорила да би сукоб могао да "ескалира ка нуклеарном".
Маск је изразио наду да ће новоизабрани амерички председник Доналд Трамп брзо решити кризу, али је одбио да коментарише планове нове администрације. Он је тврдио да би продужење сукоба само ослабило Украјину, која је "мања земља" и не може себи да приушти велике губитке.
Колонизација Марса би могла да спаси људску расу
На питање Вајделове о разлозима иза његове жеље да колонизује Марс, Маск је рекао да је то "начин да се обезбеди дугорочни опстанак живота какав познајемо".
Тај подухват би могао да очува човечанство у случају глобалне природне катастрофе или катастрофе коју је направио човек, тврди он. Постоји "додатни ризик за људе да бисмо могли сами себе да уништимо", рекао је Маск, упозоравајући да би "прозор могућности" могао бити краћи него што људи очекују.
Одлазак на Марс "није толико о заставама и отисцима стопала" колико о успостављању самодовољне колоније која би могла да опслужује "милион тона терета" и милион људи, рекао је Маск.
"Претпостављам да ће доћи тренутак када ће нас будући Марсовци спасити, баш као што је Америка помогла да се спаси остатак света у Првом и Другом светском рату и Хладном рату", рекао је Маск. "Што се тиче човечанства, ми не желимо да будемо једна од оних јадних цивилизација са једном планетом. Свака цивилизација која поштује себе треба да има најмање две планете."
Бог, живот, универзум и све између
На питање да ли верује у Бога, Маск је рекао да је "отворен" за идеју Бога.
"Отворен сам да верујем у ствари које су пропорционалне информацијама које добијам. Покушавам да формирам своје мишљење на основу онога што научим. И што више учим, тежим да променим своје ставове", рекао је.
Када је реч о животу и природи универзума, Маск је рекао да је присталица "школе филозофије" Дагласа Адамса, како је описана у његовом "Аутостоперском водичу кроз галаксију".
"У тој књизи, Земља је била нека врста џиновског компјутера који је покушавао да одговори на питање, 'шта је смисао живота?' Испоставља се да је то 42 и шта значи 42? И заправо је одговор лакши део, а питање је тежи део. То је за мене била прилично просветљујућа ствар, јер сам имао неку врсту егзистенцијалне кризе када сам имао 12 или 13 година у вези са смислом живота. Читао сам верске текстове и филозофију књижаре. Читао сам Шопенхауера, што је помало депресивно ако га читате као дете."