Свет

Моћ гомиле контролисане споља: Како САД покрећу "обојене револуције"

Управо сада Вашингтон "остатку света" намеће културни и медијски рат без преседана. У ту сврху се користе сва средства, укључујући и тоталитарну контролу медија, који постају затворени за било коју верзију која не одговара Западу.
Моћ гомиле контролисане споља: Како САД покрећу "обојене револуције"Getty © Piotr Zielinski

Мобократија је моћ гомиле, која ништа не зна о политици и о политичким процесима, већ преузима споља наметнуте слогане и обрасце понашања, са циљем рушења политичког поретка у некој земљи. Све почиње као забава, али се, по правилу, завршава веома крваво. Очигледан пример за то је Украјина.

"Премијере" тога имали смо на пекиншком Тргу Тјенанмен, или у Румунији 1989, са рушењем "омраженог диктатора" Николае Чаушескуа. Пре тога, у Чехословачкој. То су први примери "обојених револуција". Овај образац, који је изводила ЦИА, касније је усавршен и масивно примењиван у земљама широм света које су се супротстављале САД.  

Управо сада Вашингтон "остатку света" намеће културни и медијски рат без преседана. У ту сврху се користе сва средства, укључујући и тоталитарну контролу медија, који постају затворени за било коју верзију која не одговара Западу.

Раније је операције промене режима спроводила ЦИА, касније их је преузела америчка Национална задужбина за демократију (НЕД).

НЕД контролише читаву мрежу филијала, као што су Фридом хаус, Међународни републикански институт (ИРИ), Национални демократски институт (НДИ), владине организације попут УСАИД-а и приватне Сорошеве фондације "Отворено друштво", које финансирају на стотине организација, пројеката, опозиционих политичких партија на свим континентима.

Како на сајту "Геополитика" примећује руски геополитичар Ленид Савин, иако се чинило да су "поуке обојених револуција, од Југославије до Киргистана и 'арапског пролећа', коначно научене, а да за Џина Шарпа и Џорџа Сороша знају сви који се макар мало занимају за политику, државе настављају да газе на исте грабље и урањају у понор хаоса."

 "Касније сам схватио колико сам био глуп"

Овај "постмодерни" покрет, који се нарочито проширио почетком 2000-их, Савин назива "флеш мобом". Његово брзо ширење је омогућио нагли развој мобилних комуникација и интернета, путем којих се се стварале привидно "спонтане заједнице". У ствари, ови покрети, углавном састављени од омладине и студената, могу се лако контролисати, а понашање његових учесника је програмирано.

Један од учесника чувене побуне на пекиншком Тјенанмену је касније признао: "Тачно је да је студентским покретом неко манипулисао. Студенти нису имали ништа осим емоција и веома површног познавања политике."

Други бивши учесник догађаја у Пекингу био је још непосреднији: "Студенти су слушали програм 'Гласа Америке', као да само они знају шта се дешава. Тек много касније сам схватио колико сам тада био глуп..."

Пример је и Украјина из 2003, када су се, углавном студенти, из различитих делова земље, из "забаве" окупљали на тргу Мајдан, ради подршке прозападном кандидату Виктору Јушченку.

Ритуали гомиле су тада укључивали спонтано падање на земљу, после кога су демонстранти настављали као да се ништа није догодило. Овим "спонтаним забавама" управљала је организација "Пора", чији су поједини припадници били обучавани на Западу.  Међутим, већ 2014. контрола маса у Украјини, додаје овај руски геополитичар, била је обојена другачијим, крвавим тоновима.

И ми у Србији имамо сопствена, болна искуства, стечена 5. октобра 2000, када је срушен председник Слободан Милошевић и инсталирана власт Демократске опозиције Србије, која је представљала лабаву коалицију, састављену од прозападних странака и покрета. Пети октобар је лако могао да добије крвави епилог, што се, срећом, ипак није догодило.  

Бог који се супротставља демону

Прошле године имали смо прилику да посматрамо још једну манифестацију мобократије у Бангладешу. Касније је бивши генерални инспектор полиције Нур Мухамед рекао је да је заузимање зграде Врховног суда било незаконито и да су "студенти само понављали културу мобократије..."

Како наставља Савин, и брзо заузимање Дамаска од стране шарених група наоружаних милитаната и њихово признање као легитимне силе у Сирији још је један пример мобократије. Наравно, и овог пута су групе терориста отворено спонзорисали спољни актери, претежно из САД.

Мобократија често иде руку под руку са емократијом – доминацијом емоција у политичким одлукама, где рационалност уступа место афектима.

Ову појаву описао је француски писац Гистав Ле Бон још крајем 19. века у књизи "Психологија гомиле", која је 1989. преведена на српско-хрватски. Ле Бон примећује да се са "модерном гомилом" дешава исто што и у неким екстремним верским сектама. Убеђења масе добијају обележја "слепе послушности, бесне нетрпељивости и насилне пропаганде".

Ми, према овом аутору, живимо у "ери гомила", где индивдуалност нестаје а разлике међу људима замењује хомогеност. Вођа гомиле "хипнотизује" следбенике, који се утапају у струји комформизма, што делује као зараза. Ово стање прати осећање моћи код појединаца, следбеника шопора, импусивност и агресија.

Вођа гомиле, или привидне вође, попримају карактеристике божанства које се супротставља демону, а демон је, наравно, суверена власт. Заправо, он само понавља формуле које су лишене сваког значења и смисла, и обећава ново "златно доба", које само што није наступило.

Гомили су не можемо обраћати рационалним аргументима. Ниједна тврдња се овде не доказује. Механизам који користи "вођа" је пуко понављање. Његов политички противник се тако претвара у "преиспољног ниткова, који мора да одговара за недоказане злочине", које је, наводно, починио.   

 Супротни примери Венецеуле и Грузије   

Ипак, постоје и супротни примери, попут председничких избори у Венецуели, или Грузије.

Венецуела се у јулу прошле године, додаје Савин, суочила са синхронизованом агресијом, која је укључивала сајбер нападе на инфраструктуру, стране плаћенике широм земље који су вршили саботаже и диверзије, нападе хулигана на улицама, као и жестоку кампању против легалног председника Николаса Мадура, путем западних али и домаћих медија.  

У Грузији је влада, после парламентарних избора у октобру 2024, спречила преузимање власти прозападне опозиције и одбацила западне притиске.

Венецуела и Грузија су тада демонизоване на Западу, али су њихове владе опстале зато што су они који их подржавају схватили колико је важна заштита државног суверенитета од спољног мешања, закључује руски геополитичар.

Другим речима: и Венецуела и Грузија су одбиле да жртвују сопствене интересе зарад празних западних обећања о слободи. После обећања следи ропство.

image