Свет

Егерић и Малић у "Дану увече" о рату за Арктик: Трамп би хтео да САД буду највећа држава на свету

То је сигнал америчком народу да се САД не одричу експанзионизма, као и да ће да газе неке своје савезнике и послушнике, сматра новинар Небојша Малић
Егерић и Малић у "Дану увече" о рату за Арктик: Трамп би хтео да САД буду највећа држава на свету© РТ Балкан

Канада као 51. америчка држава, повратак Панамског канала под управу САД, куповина Гренланда да би се осигурали безбедносни интереси САД, све су то идеје које је новоизабрани председник Доналд Трамп представио међународној јавности. Последња у низу таквих идеја је и промена имена Мексичког залива у Амерички залив. Доналд Трамп, амбициозан као и увек, чини се да има план да САД постану, и по територији, највећа држава на свету.

Зашто Трамп у овом тренутку покушава да оживи давно заборављену Монроову доктрину и да је прошири на цео Нови свет? Монроова доктрина служила је као идеолошки темељ америчке империјалне амбиције на почетку 20. века. 

"Трамп је рекао 'Учинићемо Америку поново великом', нећу да кажем да се бојим, али мало изазива зебњу та његова изјава и питање је колико ће милиона мртвих бити после тога. У односу са Гренландом и Канадом, оно што смо до сада слушали, све се сводило на економију, колико има злата, уранијума, да ли има литијума, ко ће да прави батерије, да прави електричне аутомобиле. Међутим, као војник то посматрам  са друге тачке гледишта", рекао је пуковник Сретен Егерић из српско-руског центра МАЈАК у емисији "Дан увече" на РТ Балкан.

Он је указао да је овде реч о Монроовој доктрини и да је у реду да Америка влада Северном Америком, али упозорава да ће као хипер сила имати потпуну контролу над Северним Атланским океаном, Средишњим океаном, Северним морем, Леденим океаном и да ће имати излазак на Тихи океан где ће малтене наткрилити и Русију и Кину и да је то заправо кључни проблем.

"Други проблем и оно што доприноси стратешком положају Америке је што САД за 150 или 200 одсто повећава своју оперативну и стратешку дубину територије, што омогућава растресити распоред снага, убојних средстава и наоружања и омогућава ефикаснију одбрану од евентуалног противдејства и Русије и Кине. То је оно што такође треба разматрати", поручио је Сретен Егерић.

Малић: Канада је већ 51. држава САД

Новинар Небојша Малић је рекао да је Канада већ 51. држава САД и да постоји као држава само зато јер се Американци слажу да постоји у том облику.

"Ако би Американци објективно били та освајачка империја, и ако би хтели да је освоје то би буквално могло да се деси за једно послеподне. С обзиром на то како их је Џастин Трудо ојадио, у многим крајевима би били дочекани као ослободиоци. Постоји тај један друм између Отаве и Монтреала, чијим би пресецањем била онемогућено 90 одсто комуникације  на месту где живи већина Канађана, јер већина становништва живи уз саму границу са САД, док је све остало јако слабо насељено. Већина те територије је еквивалент руске тундре", рекао је Малић. 

Он је истакао да то лепо изгледа на мапама, али да је људима неприступачно. Американци већ имају базу и на Гренланду и сва њихова војна доктрина током Хладног рата се заснивала на томе да ће те нуклеарне ракете свеједно да прелете преко Канаде. Цео тај систем НОРАД ваздушне одбране већ потпуно интегрисао Канаду и да је војно преузимање Канаде чиста формалност.

"Гренланд је много занимљивији, иако је и ту проблем инфраструктура и како довући морнарицу и залихе, али и то је нека амбиција. Зашто они то раде? Мислим да је то више сигнал америчком народу да се они не одричу експанзионизма, али да ће пре да газе неке своје савезнике и послушнике које могу да газе", казао је Малић.

Он је указао да опсесија физичком анексијом Гренланда и Канаде личи на признање, да је Америка морала да се врати из фазе меке моћи у тврду моћ и да је то признање заправо пораз.

"Америка је доминирала светом протекле три и кусур деценије кроз меку моћ и није морала да шаље војску. Говори се о физичкој контроли Арктика, па Северне Америке, да кажемо западне хемисфере, али када погледате мапе америчких војних области, то је цео свет. Глобалистичка америчка империја, како је звао један од Трампових сарадника из првог мандата, је полагала право да влада целим светом. Ако она сада полаже право да влада само половином света, то је већ повлачење и признање неког геополитичког пораза и да су се одлучили за досадашње савезнике као најлакшу мету", сматра Небојша Малић.

Руски политиколог: Циљ "Велике Америке" је Арктик

Политиколог Јуриј Светов је за РТ Балкан рекао да су последње изјаве Доналда Трапа о проширењу Америке у потпуности у складу са традиционалном америчком политиком.

"Трамп је поручио да Америку треба учинити поново великом, а Велика Америка је ширила своје територије на све могуће начине. Од Русије је купила Аљаску, од Француске у доба Наполеона Луизијану, на чијој територији се сада налази скоро 15 америчких држава. Освојила је део Калифорније, купила нешто од Русије, узела Тексас од Мексика и још неке територије, па је за њих касније платила. Ширила се дословно користећи моћ и новац. коначно су скупили нешто новца и желе да купе Гренланд. Идеје о куповини Канаде су сито одавно постојале и они сматрају да би цео Северни континент требало да им припада", рекао је Светов.

Он сматра да је најважније што би присаједињење Канаде и Гренланда, САД стичу могућност да контролишу Арктик.

На питање да  ли је прича о Арктику усмерена против Русије, пуковник Сретен Егерић је рекао да је Американци увек доживљавају као архинепријатеља и да не верује да ће и у новом Трамповом мандату бити другачије.

"Једно је пропагандни програм о постизању мира, а друго стварне и реалне могућности за реализацију одређених програма. Просто ме је зачудило колико је било бучно и колико је најављиван чак и унутрашњи сукоб унутар САД, како је нација подељена и то све до избора. Избори су протекли зачуђујуће мирно и поставља се питање да ли је Трамп можда постигао договор да све тако прође и да се настави досадашњу политику. Наравно да он није изабран да би проводио политику у интересу Србије, Кине или Русије, већ искључиво да спроводи политику у интересу САД. Не народа САД, већ унутар оног уског круга, оних владара из сенке, које неко зове и 'дубока држава'", казао је Егерић.

image