Специјални тужилац САД Џек Смит, који је водио федералне случајеве против Доналда Трампа, поднео је оставку, десетак дана пре него што ће се новоизабрани републикански председник вратити у Белу кућу, преноси Ројтерс.
Смит је водио случајеве који се тичу оптужби да је Трамп покушао да поништи сопствени изборни пораз 2020, као и поступак због погрешног руковања поверљивим документима.
Смит је у петак поднео оставку на своје место у Министарству правде, према судском поднеску у суботу упућеном америчком окружном судији Ејлин Кенон, тражећи од ње да укине судски налог који је издала и којим се блокира објављивање његовог коначног извештаја.
Обавештење о Смитовој оставци налазило се у фусноти у поднеску, у којој се наводи да је специјални тужилац завршио свој посао, поднео коначни поверљиви извештај 7. јануара и да се повлачи из Министарства правде 10. јануара.
Бивши тужилац за ратне злочине, Смит је покренуо два од четири кривична поступка са којима се Трамп суочио након што је напустио функцију, али су оба заустављена и ниједан случај није доспео на суђење. Прво је судија на Флориди, коју је именован Трамп одустао од судског гоњења у једном случају, а потом је Врховни суд САД утврдио да бивши председници имају широки имунитет од кривичног гоњења за службена дела.
Након што је Трамп победио потпредседницу Демократске странке Камалу Харис на изборима 5. новембра, Смит је одустао од оба случаја, позивајући се на дугогодишње правило Министарства правде против кривичног гоњења актуелних председника.
Смитов одлазак је још један знак колапса кривичних поступака против Трампа, који би се могао завршити без икаквих правних последица по будућег председника и изазвао је реакцију која је помогла да подстакне његов политички повратак, наводи се у извештају.
Оставка тужиоца била је очекивана. Трамп, који је Смита често називао "поремећеним", рекао је да ће га отпустити одмах по преузимању дужности 20. јануара.
Трамп је 2023. постао први актуелни или бивши председник САД који се суочио са кривичним гоњењем, прво у Њујорку, где је оптужен да је покушао да прикрије тајну исплату новца порно звезди током своје председничке кампање 2016.
Уследиле су Смитове оптужбе на рачун Трампа да је незаконито задржао поверљиви материјал након што је напустио председничку функцију и да је покушао да поништи свој изборни пораз из 2020. године, што је изазвало, како се додаје даље, напад на Капитол хил 6. јануара 2021. Тужиоци у Џорџији су такође оптужили Трампа за његове напоре да поништи изборни пораз у тој држави.
Трамп је негирао оптужбе и напао тужилаштво наводећи да се ради о политички мотивисаним покушајима да се уништи његова кампања. Прикупио је милионе доприноса у кампањи након појављивања у судници и користио случајеве да тврди да је политички естаблишмент устројен против њега и његових присталица, наводи Ројтерс.
Министарство правде бранило је случајеве, рекавши да су их водили каријерни тужиоци који су радили без политичког утицаја.
Врховни тужилац Мерик Гарланд, којег је номиновао одлазећи председник Џозеф Бајден, именовао је Смита у новембру 2022. да води случајеве Министарства правде против Трампа. Тај потез уследио је само неколико дана након што је Трамп најавио кампању за повратак у Белу кућу на изборима 2024. године.
Смит се вратио у Вашингтон из Хага где је процесуирао случајеве ратних злочина на Косову и Метохији 1998-1999. Претходно је водио Одсек за јавни интегритет Министарства правде и радио у канцеларији савезног тужиоца у Бруклину у Њујорку.
Смит је у Хагу изрекао осуђујућу пресуду Салиху Мустафи, бившем команданту "Ослободилачке војске Косова" који је водио затвор у коме су се током сукоба дешавала мучења.