Бајден: Срам те било, Закерберже!

Људи из Бајденове администрације су звали наш тим, викали на њих и псовали, описује власник "Мете" Марк Закерберг притиске Бајденове администрације због објава на друштвеним мрежама

За Марка Закерберга, власника компаније "Мета", концепт слободе изражавања флексибилан је попут алгоритама његових платформи.

Док је пре четири године суспендовао налог одлазећег председника САД Доналда Трампа због "ризика од даљег подстицања насиља", Закерберг данас суспендује фект чекере, љуте непријатеље политике долазећег председника САД - Доналда Трампа. 

"Време је да се вратимо нашим коренима слободног изражавања на Фејсбуку и Инстаграму", рекао је Закерберг у видео изјави датој две недеље пред Трампову инаугурацију. 

О овом дару пред усељење у Белу кућу новоизабрани председник САД се није огласио. Али Џозеф Бајден у одлуци "Мете" да укине програм за проверу чињеница на друштвеним мрежама види супротност "свега онога за шта се Америка залаже".

"Идеја да милијардер може нешто да купи и каже: 'од овог тренутка нећемо проверавати чињенице', док милиони људи читају те ствари на интернету… У сваком случају, мислим да је то заиста срамотно", изјавио је Бајден.

У интервјуу са водитељем подкаста Џоом Роганом 10. јануара, Закерберг је навео да су званичници Бајденове администрације рутински контактирали "Мету" са захтевима да уклоне или сузбију одређени садржај, укључујући мимове и сатиричне објаве.

"Практично су људи из Бајденове администрације звали наш тим, викали на њих и псовали", рекао је Закерберг.

Власник "Мете, објашњавајући своју одлуку, рекао је како је постојећи програм за проверу чињеница постао "превише политички пристрасан", што је довело до цензуре и губитка поверења. Заправо, компанија у чијем су власништву Фејсбук и Инстаграм, неће потпуно да дигне руке од борбе против лажи, већ ће, уместо приватних министарстава истине састављених од идеолошки обојених фект чекера, омогућити корисницима да путем бележака директно учествују.

Овај модел сличан је оном који користи друштвена мрежа Икс, а у којем корисници могу да предложе белешку за проверу чињеница на контроверзним објавама. Објаве које добију довољан унос заједнице добијају пратећу белешку која објашњава зашто је објава нетачна или јој недостаје важан контекст.

Закерберг је такође најавио да ће тим за модерацију садржаја компаније "Мета" бити премештен из Калифорније у Тексас, "где постоји мања забринутост због пристрасности наших тимова".

Шеф глобалних послова компаније "Мета", Џоел Каплан у блог посту написао је како су се претходни напори за проверу чињеница, иако добро замишљени, проширили до те мере да праве превише грешака, фрустрирају кориснике и пречесто ометају слободно изражавање коју су желели да омогуће.

"Превише безазленог садржаја бива цензурисано, превише људи се неправедно нађе у 'Фејсбук затвору' и често реагујемо превише споро када се то догоди", рекао је Каплан.

Одлуке Мете о провери чињеница и модерацији садржаја биле су предмет расправа током председничких избора 2020. године. Тада су, рецимо, платформе ове компаније смањиле досег објава које су линковале чланке "Њујорк поста" о лаптопу који је Хантер Бајден, син тадашњег кандидата Џоа Бајдена, оставио у радњи за поправку рачунара у Делаверу. Лаптоп, а затим и чланци су открили документа који указују да је Џозеф Бајден помагао сину да склопи вишемилионске послове иако је то био сукоб интереса.