Вашингтонски ветрови рата: Доналд Трамп, лисица у европском кокошињцу

Скоро читав свет је веровао да ће Трамп увести свет у нову еру мира и просперитета, али он ради оно што су одувек радили амерички председници: започиње нове ратове, примећује италијански геополитичар Лоренцо Марија Паћини

Бивши амерички тајкун за некретнине Доналд Трамп 20. јануара по други пут ступа на дужност у Белој кући, уз дугу и све дужу листу жеља.

Он жели да припоји Канаду као 51. америчку државу, да врати контролу над Панамским каналом, преименује Мексички залив у амерички и анектира Гренланд, који је део Данске. А Данска је (била) одани савезник Америке.

Али, то није све. Амерички апетити за туђим територијама су много већи. Трамп жели да преузме и Кубу, Северну Кореју, као и неколико других територија, навео је бивши сарадник Пентагона Даглас Мекинон у чланку за "Хил".

Како додаје овај аутор, "комунистичка Куба је држава која се брзо распада", али и даље представља "претњу по америчку националну безбедност". САД, како наводи Мекинон, желе да припоје и Бахаме, Хаити и да отму Тајван од Кине.

У уводнику сајта "Фондација стратешке културе" нарочито се апострофира пример Гренланда, који је, за сада, под суверенитетом Данске.

"Трампово гажење суверенитета Данске, а с тим и Европске уније је брутална демонстрација силе", наводи се.

Са таквим пријатељима, коме су потребни непријатељи? Данска се до сада сматрала за "најближег савезника САД", констатује овај сајт. Данска је постала један од проамеричких јастребова унутар НАТО-а. Ова земља је прва која је испоручила борбене авионе Ф-16 Украјини.

Бивши руски председник Дмитриј Медведев назвао је то "космичком глупошћу", чија је намера да одврати пажњу од пораза у Украјини.

И геополитички аналитичар Џилберт Докторов сматра да Трамп и његови саветници намерно подстичу приче о анексији Гренланда како би скренули међународну пажњу са дебакла у Украјини, јер овај посреднички рат НАТО-а, односно САД у Украјини представља праву катастрофу за Вашингтон.

"Кијевски режим се суочава са војним колапсом, док руске снаге брзо напредују да окончају овај трогодишњи рат", закључује Докторов, јер једини излаз за САД из овог дебакла је што ће на крају морати да пристану на услове Русије.

Морални банкрот САД

Трамп је посебно упозорио на руске и кинеске интересе у арктичком региону, јер климатске промене отварају нове водене путеве и приступ богатим природним ресурсима.

Недавно је, на конференцији за новинаре на Флориди, Трамп изјавио да не зна да ли Данска има законско право на Гренланд, "али, ако га има, требало би да га се одрекну, јер нам је Гренланд потребан због наше националне безбедности".

Дански и европски политичари реаговали су као кокошке пред лисицом у кокошињцу.

Данска премијерка Мете Фредериксен изјавила је да "Гренланд није на продају". Немачка и Француска су млитаво упозориле да је суверенитет европских земаља неповредив. Било је речи и о томе да би ЕУ могла да се позове на одредбе уговора о оснивању Северноатлантске алијансе и на фамозни члан пет, у циљу заштите данске територије. Од кога? Да ли ће чланице НАТО-а бранити Данску од САД?

Трамп, својом неумереношћу и ароганцијом, нехотице разоткрива морални банкрот САД, закључује овај сајт.

Пре три године, САД и НАТО су покренули крвопролиће у Украјини, које ризикује да се претвори у трећи нуклеарни рат, све у име наводне одбране украјинског суверенитета од "ничим изазване руске агресије".

Онда долази Трамп и прети наводним савезницима анексијом њихових територија. Уз то, Трамп показује отворени презир према "савезницима", за које су САД до сада тврдиле да их штите.

Прошле године данска премијерка Мете Фредериксен је са САД потписала споразум о сарадњи у области одбране и назвала Америку "најближим савезником Данске". Овај споразум је данска влада правдала страхом од Русије.

Ко је прави председник Америке

Како примећује италијански геополитичар Лоренцо Марија Паћини, скоро читав свет је веровао да ће Трамп увести свет у нову еру мира и просперитета.

Било је чак и оних који су поверовали да ће се америчка влада окренути решавању проблема самих Американаца, који захтевају хитно реаговање ако САД желе да избегну унутрашњи структурални колапс. Трећи су веровали у ослобађање од глобализма и почетак нове америчке геополитике.

Али, како констатује италијански геополитичар, Трамп је председник САД, који ради оно што су одувек радили амерички председници: започиње нове ратове.

Трамп још није преузео дужност у Белој кући, а већ је запретио да ће покретати ратове широм света. Од чланица ЕУ Трамп захтева да пет одсто БДП-а уложе у амерички војно-индустријски комплекс.

У међувремену, додаје Паћини, његов најближи сарадник, или његов прави господар Илон Маск, планира не само прелазак на масовни трансхуманизам, већ и прети сваком ко се успротиви америчкој хегемонији. У исто време, он се представља као заговорник слободе медија. То је, како закључује Паћини, право ремек-дело перфидије.

Откуда толика перфидност, пита се италијански геополитичар, у спољној политици САД. Америка је настала као друштво криминалних изопштеника, отпадника, који су протерани из пренатрпаних енглеских затвора. Отуда и готово "физиолошка потреба" Американаца да се стално доказују као "најјачи".

У ствари, сам појам "америчке нације" је лаж, додаје италијански геополитичар, јер су САД стекле само формалну, не и суштинску независност од Лондона. Отуда потиче стална америчка потреба за експанзијом, што је наслеђе британске таласократије (владавине путем мора), чак и по цену нуклеарног рата.

Трамп неће донети мир него нове ратове

Трамп се кандидовао на платформи драстичне промене, закључује Паћини, али он гради администрацију посвећену гвозденом континуитету експанзионистичке агенде САД.

Поента је увек иста: нико не може довести у питање поредак заснован на правилима, с тим што се она мењају од случаја до случаја, у складу са интересима Вашингтона.

Трамп је спреман и да покрене глобални рат, закључује Паћини, а затим да кривицу за то свали на жртвене јарце у међународном политичком бестијарију. Наравно, при томе, где год је то могуће, водиће се само прокси (посреднички) ратови, јер је увек боље да неко други ради прљаве послове за САД.

Све у свему, додаје италијански геополитичар, размишљање о Трампу као "спасиоцу" и доносиоцу мира је дубоко погрешно: он жели само да спасе интересе империјалистичке Америке.