Свет

Кина, наводно, разматра продају ТикТока у САД Илону Маску

Портпарол ТикТока одбацио је извештај "Блумберга" као "чисту фикцију"
Кина, наводно, разматра продају ТикТока у САД Илону МаскуGetty © Kayla Bartkowski / Stringer

Кинески званичници су у прелиминарним разговорима о потенцијалној опцији за продају ТикТокових операција у Сједињеним Државама милијардеру Илону Маску, у случају да апликација за кратке видео снимке не успе да избегне предстојећу забрану, пише "Блумберг".

ТикТок-ове операције у САД би могле бити продате кроз конкурентски процес или договором влада, наводи се у тексту.

Компанија "Бајтденс" матична је фирма ТикТока и Пекинг би желео да тако и остане, будући да кинеска влада има "златну деоницу" у "Бајтденсу" што, тврди неколико чланова америчког Конгреса, Пекингу даје моћ над ТикТоком.

Са друге стране, наводни разговори у Пекингу о судбини апликације показују да су кинески званичници свесни да их чекају тешки преговори са Трамповом администрацијом о царинама, контроли извоза и другим питањима, и да би ТикТок могао да буде потенцијална област за помирење, рекли су "Блумбергови" извори.

Према једном сценарију, Маскова платформа за друштвене мреже Икс преузела би контролу над америчком подружницом ТикТока и заједно би водили посао, наводи се у извештају.

Са више од 170 милиона корисника у САД, ТикТок би могао да подстакне Иксове напоре да привуче оглашиваче. Маск је такође основао засебну компанију за вештачку интелигенцију, иксАИ, која би могла да има користи од огромне количине података генерисаних из ТикТока.

Званичници тек треба да постигну консензус о томе како даље и разговори су још увек на прелиминарном нивоу, кажу извори "Блумберга".

"Не може се очекивати да коментаришемо чисту фикцију", рекао је портпарол ТикТока поводом извештаја.

ТикТок је раније навео да владин удео у компанији "нема утицаја на глобалне операције Бајтденса ван Кине, укључујући ТикТок".

За сада се чини да је Врховни суд САД склон да подржи закон који би присилио продају или забранио ТикТок у САД до 19. јануара, због забринутости да је Кина претња по националну безбедност Америке.

Америчке операције ТикТока процењују се на између 40 и 50 милијарди долара, што је позамашна сума чак и за најбогатијег човека на свету.

image