Поклон за растанак: Одлазећа америчка администрација тужи Илона Маска због "Твитера"

Финансијски регулатор наводи да је Маск зарадио више од 150 милиона долара на акционарима Твитера

Америчка комисија за хартије од вредности (СЕЦ) оптужила је Илона Маска да није у прописаном року открио своју куповину значајног удела у "Твитеру" почетком 2022. године, што је нанело штету инвеститорима који су своје акције продали по нижим ценама.

У тужби, поднетој у уторак федералном суду у Вашингтону, наводи се да је Масков удео у "Твитеру" премашио праг од пет одсто 24. марта 2022, што је покренуло законску обавезу да открије своје власништво у року од десет дана.

Међутим, Маск то није урадио све до 4. априла 2022. године, а за то време је наставио да купује додатне акције од инвеститора који су их продавали не знајући за његов растући удео.

СЕЦ наводи да је ово одлагање омогућило Маску да купи акције "Твитера" по вештачки ниским ценама - плативши их 150 милиона долара мање. Регулатор тражи одузимање ових наводних профита, заједно са грађанским казнама.

Масков адвокат Алекс Спиро одбацио је тужбу као неосновану, називајући је делом "вишегодишње кампање узнемиравања".

"Ова акција, која се фокусира на наводни административни пропуст у подношењу јединственог обрасца, је лаж и признање СЕЦ-а да не могу да покрену стварни случај", рекао је Спиро.

Маскова историја са СЕЦ-ом укључује нагодбу из 2018. због твита о приватизацији "Тесле" , што је резултирало новчаним казнама и наметањем надзора над његовом јавном комуникацијом.

Нова правна акција долази усред промена у руководству СЕЦ-а. Одлазећег председника СЕЦ Герија Генслера, који је покренуо тужбу, наследиће Пол Аткинс, кога је именовао новоизабрани председник Доналд Трамп. Остаје неизвесно да ли ће Маскове блиске везе са новом администрацијом, укључујући његово именовање да води Одељење за владину ефикасност (ДОГЕ), утицати на случај.

Маск је на крају купио "Твитер" за 44 милијарде долара. Куповина је завршена 27. октобра 2022. године, након месеци правних битака и јавних спорова, укључујући и почетни покушај Маска да се повуче из споразума. Након аквизиције, Маск је пребацио компанију у приватно власништво, спровео велике оперативне промене и ребрендирао је у Икс.