Свет

Рубио: Без суштинских промена у политици, Кина остаје највећа претња просперитету САД

За америчку рањивост према Кини, Трампов кандидат за државног секретара је окривио прелазак на глобализам, за који је рекао да је "сада оружје које се користи против нас"
Рубио: Без суштинских промена у политици, Кина остаје највећа претња просперитету САДGetty © Mark Wilson

Сенатор са Флориде и кандидат за америчког државног секретара новоизабраног председника САД Доналда Трампа Марко Рубио, изјавио је пред Сенатом да ће без брзих и суштинских промена у политици Кина остати "највећа претња" америчком просперитету у 21. веку.

Рубио је на Кину усредсредио велики део свог петосатног саслушања у Сенату поводом номинације за државног секретара упозоравајући да ће без брзих и суштинских промена у политици, Кина остати "највећа претња" америчком просперитету у 21. веку, пренео је АП.

"Ако не променимо курс, живeћемо у свету у коме ће много тога што нам је свакодневно важно, од наше безбедности до нашег здравља, зависити од тога да ли ће нам Кинези то дозволити или не", рекао је Рубио пред Комитетом за спољне послове Сената.

Одговарајући на питања о Украјини, Рубио је рекао да се нада да ће завршетак сукоба почети прекидом ватре те да ће и Кијев и Москва морати направити уступке да би се то десило.

"Овај рат мора да се заврши. То неће бити лак подухват и захтеваће храбру дипломатију", нагласио је Рубио.

Иначе, он је био један од 15 републиканских сенатора који су гласали против великог пакета војне помоћи Украјини у априлу 2024.године.

Упитан о НАТО-у, 75-годишњој безбедносној организацији коју је Трамп више пута критиковао, Рубио га је називао веома важним савезом.

Међутим, Рубио је подржао Трампов став да би неки европски савезници требало да дају више доприноса колективној одбрани, додајући да САД морају да одлуче да ли желе "примарну одбрамбену улогу" или да буду заштитна мера против агресије.

Овај 53-годишњи републиканац изнео је случај против Кине и других америчких противника својим колегама из Комитета Сената за спољне послове где је служио 14 година.

Топло дочекан са обе стране сале, правећи шале о томе како је нереално бити са друге стране говорнице, Рубио је за америчку рањивост према Кини окривио прелазак на глобализам, за који је рекао да је "сада оружје које се користи против нас".

Он је рекао да САД морају да почну да стављају своје суштинске националне интересе изнад свега осталог.

Током саслушања дотакао се и горућих питања на Блиском истоку, а говорио је и о Латинској Америци и источној Европи.

Ако Рубио, који је рођен у Мајамију као потомак кубанских имиграната, буде потврђен, он ће постати први Латиноамериканац који ће служити као шеф дипломатије САД.

За разлику од многих других избора у Трамповом кабинету, очекује се да ће Рубио лако добити потврду, уз подршку не само републиканаца већ и демократа који га подржавају као "одговоран" избор за представљање САД у иностранству.

Многи очекују да ће он бити међу првим одобреним изабраницима Трамповог кабинета.

Саслушање Рубиа пред Одбором обележио је протест неколико демонстраната повезаних са групом познатом као "Код Пинк", који су протестовали због рата између Израела и Хамаса и носили ружичасте кошуље на којима је писало "престаните да убијате децу Газе".

Двојица демонстраната која су приморана да напусте салу били су мушкарци, док је једна жена устала и повикала на шпанском, али је брзо избачена.

Током петочасовног саслушања Рубио је одговарао и на питања о НАТО алијанси и безбедности на Арктику.

image