Свет

После Бајденових опроштајних поклона, Трампов тим смишља стратегију за Русију, Иран, Венецуелу

Разматрају се мере које би могле да помогну у постизању примирја у Украјини, кажу извори
После Бајденових опроштајних поклона, Трампов тим смишља стратегију за Русију, Иран, ВенецуелуGetty © Scott Olson / Staff

Саветници новоизабраног председника Доналда Трампа раде на широј стратегији како би олакшали руско-украјински дипломатски споразум у наредним месецима, док истовремено притискају Иран и Венецуелу, преноси "Блумберг" позивајући се на изворе.

Одлазећа Бајденова администрација увела је нове санкције у покушају да отежају руску трговину нафтом. Овај потез је отворио питање како Трамп гледа на мере - наводно најстроже до сада - с обзиром на његову посвећеност брзом окончању сукоба у Украјини.

Трампов тим разматра два главна приступа. Један сет политичких препорука - ако нова администрација верује да је решење за сукоб у Украјини на видику - укључује неке мере добре воље у корист санкционисаних руских произвођача нафте које би могле да помогну у склапању мировног споразума, рекли су извори. Друга опција би се надовезала на санкције, додатно појачавајући притисак да се повећа утицај, рекли су они.

Приступ који Трамп на крају одабере је кључан за глобално тржиште нафте. Фјучерси на брент су порасли за скоро 5 долара по барелу од објављивања Бајденових мера. Неки аналитичари предвиђају даљи раст што би повећало трошкове горива широм света.

Када је реч о Ирану, међу Трамповим кључним саветницима постоји општи консензус да се врате на стратегију максималног притиска на Техеран, почевши од великог пакета санкција који би погодио главне играче у нафтној индустрији.

Током Трамповог првог мандата, сличан приступ је значајно смањио извоз иранске нафте, наводи "Блумберг".

Ситуација је сложенија у Венецуели, где је дугогодишњи владар Николас Мадуро управо положио заклетву за још један мандат, а претходно је преживео стратегију максималног притиска Трампове прве администрације, као и притиске Бајденове администрације.

Ситуацију додатно компликује чињеница да је амерички нафтни гигант "Шеврон" врло присутан у Венецуели.

image