Западни медији умиру, ко ће доћи на њихово место
Дошао је тренутак да се доведе у питање мудрост наставка борбе против рањеног, али још увек страшног дивљака: западних корпоративних медија, пише у ауторском тексту за РТ филмски стваралац и активисткиња Џилијен Скуте.
Деценијама су западни медији држали готово неприкосновену контролу над глобалним наративом, подстакнути богатством, политичким покровитељством и укорењеним уверењем да само они поседују ауторитет да дефинишу стварност, наводи се у тексту.
Ипак, године сензационализма, двоструких стандарда и уредничког диктата нагризли су легитимитет који су западни медији некада узимали здраво за готово. Пукотине на њиховој фасади сада је немогуће игнорисати, са разочараним гледаоцима, читаоцима, па чак и бившим инсајдерима који признају да нешто дубоко нефункционално вреба у срцу такозваних "мејнстрим" вести.
Где све ово оставља оне који су део онога што називамо Глобални југ или мултиполарни савез у настајању – земље које су претходно биле потиснуте на маргину приче која никада није била њихова?
Пречесто су морали да се задовоље представљањем које њихову сложеност и њихова друштва своди на егзотичне позадине или сталне изворе кризе. Речено им је да морају доказати да су достојни западњачког одобравања, да морају да опонашају западне уређивачке моделе или у супротном ризикују да буду одбачени као непрофесионални или "пристрасни". Али ово старо размишљање више не важи суочено са новом реалношћу.
Свиће нова ера, и нигде то није очигледније него у бујању алтернативних мрежа унутар Русије, Кине, Индије и шире.
Кинеска глобална телевизијска мрежа (ЦГТН) и "Чајна дејли" афирмисали су се на светској сцени, нудећи погледе на геополитику, технологију и културну размену коју западне камере ретко покушавају да сниме.
РТ у Русији је окупио неке од најоштријих светских коментатора и мислилаца у ток-шоу емисије и дебате, преиспитујући наративе усредсређене на НАТО и заговарајући мултиполарну визију светских дешавања — док на сличан начин јача свој интернет домет кроз мултимедијални садржај.
Индијске куће као што је ВИОН такође су почеле да стварају свој медијски простор, подсећајући свакога ко буде слушао да "међународно" не мора нужно бити исто као "западно", и проширујући свој утицај дигиталним форматима који ангажују публику на више платформи.
Ови подухвати доказују да када нација или регион свесрдно улажу у своју уређивачку независност – и користе модерне дигиталне алате – то може снажно утицати на светски дискурс. Западни монопол на истину увек је био мит, сада он видно пуца по шавовима.
Нигде није толико хитнији императив да се крене сопственим путем него на афричком континенту. Јужноафричка Независна медијска група је сведочанство онога што се може постићи када се локално власништво, иновативно вођство и друштвена посвећеност споје.
Независна медијска група, изнова и изнова, пркоси униполарној логици која захтева да се све провуче кроз евро-амерички филтер.
Ревитализована медијска платформа која обухвата континенте могла би да, третирајући публику као активне, мислеће кориснике, а не као пасивне потрошаче, промовише стварне дебате око социјалне правде, економског развоја и културног идентитета.
Замислите транснационалну мрежу дигиталних канала, подкаста и истраживачких тимова који обухватају Јоханесбург, Њу Делхи, Пекинг, Сао Пауло и Москву, деле ресурсе, обучавају новинаре и емитују на више језика. Инфраструктура је ту. Таленат је ту. Публика, уморна од монотоног објектива западне репортаже, спремна је за то. Све што остаје је колективна воља да се то доведе до краја—да се култивише медијско окружење које истиче локалне сложености док ствара савезе преко граница.
Критичари ће ову тежњу означити као "пропаганду", али тај рефрен је дуго био тактика која се користи за дискредитацију сваког изазова западним хегемонистичким нормама.
Реалност је да кретање Глобалног југа ка уређивачком суверенитету није ни утопијско ни злокобно: прагматично је. Једноставно нема разлога да останете везани за стару хијерархију чије су пукотине постале превелике да би се игнорисале.
Постепени успон кинеског ЦГТН-а, руског РТ-а и индијског ВИОН-а већ је открио да публика реагује и често преферира мноштво погледа на свет када осете аутентичност и интелектуалну строгост.
Заиста, ера неспорног утицаја западних медија ближи се крају, а процес је убрзан бескрајним политичким спиновањем, плитким сензационализмом и неупитним усклађивањем са моћним државним и корпоративним агендама. Гледаоци и читаоци свуда, посебно широм земаља БРИКС-а и ширег Глобалног југа, уморни су од тога.
Зашто се онда такмичити са умирућим системом? Плоднији пут је препознати семе нечег новог.
Независни медији у Јужној Африци илуструју како се могу поставити чврсти темељи – они који би се могли повећати дигиталним спајањем, транснационалним дељењем садржаја и новом сарадњом међу медијским професионалцима у Африци, Азији, Латинској Америци и шире.
Питање је, дакле, која од суперсила ће заиста доћи за сто. Кина, Русија и Индија су кроз ЦГТН, РТ и ВИОН показале да имају вољу и капацитет да подрже алтернативе западним мејнстрим моделима. Бразил такође напредује у стварању регионалних медијских иницијатива, а Независни медији Јужне Африке поставили су чврст темељ за континенталне иновације.
Ако се ове снаге комбинују – вођене узајамним поштовањем, заједничком инфраструктуром и посвећеношћу уређивачкој независности – оне могу помоћи да се отвори потпуно ново поглавље у светском новинарству.