Свет

Богати не плачу, само оду: Милионери напуштају Велику Британију

Због најављених пореских реформи, Велику Британију је током 2024. напустило 10.800 милионера нерезидената, што је повећање од 157 одсто у односу на претходну годину
Богати не плачу, само оду: Милионери напуштају Велику Британију© Mike Kemp / Contributor

Милионери масовно напуштају Велику Британију откако је Лабуристичка партија преузела власт прошле године, објавио је у петак "Тајмс". Егзодус долази након што је влада премијера Кира Стармера потврдила планове за укидање недомицилног пореског режима у земљи, који је нудио значајне погодности богатим појединцима који живе у Британији.

Злогласни британски порески режим дозвољава недомицилним становницима да плаћају порез само на новац који зараде у земљи, а не опорезују добит остварену другде у свету. Режим је омогућио богатим појединцима да уштеде новац, истовремено их подстичући да остану у Великој Британији.

Према званичним подацима, било је око 74.000 нерезидената у Великој Британији од 2023.

Међутим, планови лабуристичке владе да замени овај систем пореским режимом заснованим на пребивалишту очигледно су имали утицаја. Према подацима које је "Тајмсу" доставила аналитичка компанија "Њу ворлд велт", Велика Британија је изгубила 10.800 милионера због миграције у 2024. години, што је повећање од 157 одсто у односу на 2023. годину.

У тексту британског медија се додаје да је стварни број оних који су напустили земљу чак и већи.

Подаци значе да је један милионер напустио Велику Британију сваких 45 минута након што су лабуристи победили на изборима прошлог јула, а многи су се преселили у Италију, Швајцарску и Уједињене Арапске Емирате, наводи се у чланку, позивајући се на истраживање.

Најбогатији су били посебно склони да оду из Велике Британије: то је учинило 78 центимилионера (оних чије је богатство веће од 100 милиона долара) и 12 милијардера који су напустили земљу прошле године.

У октобру је Канцеларија за буџетску одговорност проценила да ће пореске реформе довести до тога да земљу напусти између 12 и 25 одсто нерезидената.

"Тајмс" је приметио да ће то бити огроман ударац за економију ако то учини четвртина њих. У просеку, сваки нерезидент је платио 800.000 фунти (970.000 долара) ПДВ-а прошле године. Ова категорија игра главну улогу у инвестицијама и укључује типичне клијенте врхунских предузећа.

Канцеларија за буџетску одговорност предвидела је да ће промене пореског режима у вези са нерезидентима прикупити у просеку 2,5 милијарди фунти годишње за буџет Велике Британије. Међутим, "Тајмс" цитира "Окфорд економикс" који тврди да ће реформе коштати државни Трезор скоро милијарду фунти годишње због смањења пореских прихода.

Лабуристи су тврдили да ће додатни порези помоћи у финансирању бесплатних школских оброка, болница и стоматолошке неге. У јулу је министар финансија Рејчел Ривс такође рекла да су лабуристи наследили од торијеваца рупу у буџету од око 22 милијарде фунти.

image