Трамп данас полаже заклетву као 47. председник САД: Радићу историјском брзином и решићу сваку кризу
Доналд Трамп данас ће званично ступити на дужност председника Сједињених Америчких Држава. Трамп ће положити заклетву као 47. шеф државе, а како амерички Устав налаже, мандат председнику почиње 20. јануара у подне, по локалном времену у Вашингтону.
Уочи инаугурације, од Трампа су на скупу у недељу у Вашингтону стигле поруке да ће деловати историјском брзином и снагом када се поново врати у Белу кућу.
"Радићу историјском брзином и снагом и решићу сваку кризу са којом се суочава наша земља. Морамо то да урадимо", рекао је Трамп.
Он је критиковао одлазећег председника Џозефа Бајдена и његову неуспелу администрацију и обећао да ће окончати владавину пропалог и корумпираног политичког естаблишмента.
"У подне се затвара завеса на четири дуге године америчког пропадања и почињемо потпуно нови дан америчке снаге и просперитета, достојанства и поноса. Свака Бајденова извршна наредба ће бити укинута", изјавио је Трамп и додао да је "берза порасла" и да је "биткоин обарао један рекорд за другим" од тренутка када је постао новоизабрани председник.
Трамп се похвалио да је постигнут епски споразум о прекиду ватре као први корак трајном миру на Блиском истоку.
"Овај споразум је могао да се догоди само као резултат наше историјске победе у новембру. Иако још нисам постао председник, постигли смо више него што су они постигли за четири године", истакао је Трамп.
Он је нагласио да се ТикТок враћа у САД након што је у недељу ступила на снагу забрана за ту апликацију. Додао је да је сматрао да ТикТок мора да се сачува јер је толико популаран.
Церемонија инаугурације до сада се увек одржава на западној страни зграде Конгреса под отвореним небом, али ће први пут због ниских температура бити уприличена у згради Капитола.
За безбедност током церемоније инаугурације новоизабраног америчког председника Доналда Трампа биће задужено и приватно обезбеђење, а о његовој сигурности бринуће око 25.000 људи.
Бела кућа, Капитол и делови Пенсилванијске авеније већ су ограђени сигурносним оградама висине 2,40 метара. Трамп је изјавио да не жели да људи буду повређени или да на било који начин трпе последице, па је стога наложио да се инаугурациони говор, молитве и остали говори у понедељак одрже у Капитолу.
Трамп је подсетио да је друга инаугурација републиканца Роналда Регана 1985. године, такође, морала бити одржана у Ротонди. Са својих 78 година и седам месеци живота, Трамп ће постати најстарији инаугурисани председник у америчкој историји. Његов претходник Џозеф Бајден био је пет месеци млађи приликом своје инаугурације.
Према програму, након полагања заклетве, председник потписује прве одлуке и присуствује баловима који ће бити приређени у његову част и на којима ће се обратити присутнима.
На инаугурацији се очекује присуство бројних светских политичара. Поред Џозефа Бајдена, присуствоваће и сви бивши живи председници - Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, док од бивших првих дама неће бити присутна једино Мишел Обама.
Као почасне госте, Трамп је позвао неколико технолошких милијардера, који ће заједно са осталим познатим личностима и будућим министрима седети на бини.
Међу њима су Илон Маск, Џеф Безос, Марк Закерберг, као и Шоу Чју - шеф, за сада кинеског, Тиктока.
Дан инаугурације у Сједињеним Америчким Државама сматра се унутрашњим политичким догађајем, при чему су стране државе обично представљене дипломатским изасланицима.
Шефови страних држава и влада традиционално нису на листи гостију 20. јануара, међутим, Трамп је позвао више њих, али није познато да ли ће сви позвани заиста и доћи. Кинески председник Си Ђинпинг је добио позив још у новембру, али ће Пекинг послати потпредседника Хан Џенга.
Долази и јапански министар спољних послова Такеши Иваја, председник Аргентине Хавијер Милеј, председник Салвадора Најиб Букеле, као и Едмундо Гонзалес Урутија, који није успео да преузме власт у Венецуели. Лидери латиноамеричке левице неће бити присутни. Посебно је упадљиво одсуство председнице суседног Мексика, Клаудије Шајнбаум, иако она води странку са којом је Трамп одржавао добре односе.
Према најавама, из Европе долазе италијанска премијерка Ђорђа Мелони, Британац Најџел Фараж, а наводно је позван и мађарски премијер Виктор Орбан, али он неће моћи да присуствује, како је из његовог кабинета речено мађарским медијима.
Из Француске ће на инаугурацију путовати десничарски политичари Ерик Земур и Сара Кнафо, а из Немачке неколико политичара из десничарске Алтернативе за Немачку (АфД).