Председник Доналд Трамп потписао је у понедељак увече извршну наредбу о повлачењу САД из Светске здравствене организације (СЗО).
Тај потез, који се очекивао, омогућиће Америци да напусти глобално здравствено тело у року од годину дана од званичног обавештења Уједињених нација и СЗО, за шта је Трамп задужио новопотврђеног државног секретара Марка Рубија.
Конгрес не мора да се сложи, али САД морају да наставе да плаћају своје обавезе, према америчкој резолуцији из 1948. којом се прихвата чланство у СЗО.
Међутим, Трамп је наложио Рубију и директору Канцеларије за управљање и буџет да "паузирају будући трансфер средстава, подршке или ресурса Владе Сједињених Држава СЗО".
Трамп је такође поручио двојици званичника да "позову и прерасподеле" америчко особље које ради са СЗО и пронађу "кредибилне и транспарентне" америчке и међународне партнере који ће заменити "неопходне активности које је раније предузела СЗО".
Извршна уредба такође захтева од државног секретара да прекине преговоре о споразуму о пандемији о коме су земље чланице СЗО преговарале годинама, а рок за закључивање је одређен за мај.
У извршној наредби се такође наводи да акције предузете за спровођење амандмана на Међународне здравствене прописе - скуп техничких правила која регулишу одговоре на епидемије, између осталог - око који су се земље договориле прошле године, "неће имати обавезујућу снагу за Сједињене Државе".
Повлачење САД из Светске здравствене организације ће довести до губитка стотина милиона долара за основни буџет СЗО.
САД обезбеђују око четвртину тог буџета кроз обавезну чланарину, али често дају више - са цифром у распону од 163 милиона долара до 816 милиона долара последњих година, према КФФ-у, истраживачком центру за здравствену политику.
У Трамповој наредби је наведено да "СЗО наставља да захтева неправедно позамашна средства од Сједињених Држава, далеко од пропорције са процењеним исплатама других земаља".
Као пример је навео Кину, која, са много пута већом популацијом од САД, доприноси СЗО за скоро 90 одсто мање. Чланарине земаља у СЗО заснивају се углавном на бруто домаћем производу, објашњава "Политико".