Свет је ушао у нову еру оштрог геостратешког надметања, али је Европска унија спремна за сарадњу широм света, и са Кином и са САД, поручила је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен у Давосу и најавила да ће прво путовање њене нове комисије бити у Индију.
"Наше вредности се не мењају, али да бисмо одбранили ове вредности у свету који се мења, морамо променити начин на који делујемо. Морамо тражити нове могућности где год да се појаве. Ово је тренутак за ангажовање изван блокова и табуа", навела је Фон дер Лајенова.
Она је истакла да ће се ЕУ и надаље придржавати Париског споразума о климатским променама упркос томе што је председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп одлучио да се повуче из овог договора.
"Главне светске економије се боре за приступ сировинама, новим технологијама и глобалним трговинским путевима. Од вештачке интелигенције до чисте технологије, од кванта до свемира, од Арктика до Јужног кинеског мора, трка је у току. Како се ова конкуренција заоштрава, вероватно ћемо наставити да видимо честу употребу економских алата, као што су санкције, извозне контроле и царине, који имају за циљ да заштите економску и националну безбедност", упозорила је Урсула фон дер Лајен.
Како је нагласила, светске економије ће ипак морати да раде заједно пошто никоме није у интересу "глобална трка ка дну" која би довела до прекида свих веза у глобалној економији. Према њеном мишљењу, ЕУ мора да конструктивно ради и са Кином и прошири трговинске и инвестиционе везе са Пекингом, уз успостављање односа који је више уравнотежен.
Она је најавила стварање европске штедно-инвестиционе уније, са новим производима и подстицајима за ризичан капитал и несметан ток инвестиција.
"Морамо знатно да олакшамо пословање широм Европе. Превише наших врхунских талената напушта Европску унију јер је лакше развијати своје компаније негде другде и превише фирми кочи инвестиције у Европи због непотребне бирократије. Морамо да делујемо на свим нивоима - континенталном, националном и локалном", истакла је председница ЕК.