Европска унија спремна је да разговара са званичницима САД после захтева Доналда Трампа да блок купује више америчких енергената.
"Приоритет је разговор, разговор о заједничким интересима а затим припрема за преговоре", рекла је "Политико" Ана-Каиса Итконен, портпаролка Европске комисије за енергетику.
Саопштење из Брисела уследило је неколико сати након што је Трамп положио заклетву за други мандат на месту председника САД. Председник брзо је ставио ЕУ пред избор: "Једина ствар коју могу брзо да ураде је да купе нашу нафту и гас", рекао је он на питање како би ЕУ могла да избегне високе царине.
Притисак је део Трамповог ширег циља да повећа производњу и извоз фосилних горива. У року од неколико сати након повратка на функцију, председник је одлучио да укине замрзавање дозвола за нове пројекте бушења течног природног гаса (ЛНГ) из доба Бајденове администрације
Итконен је рекла да, иако сама извршна власт ЕУ "не купује нити продаје ЛНГ или било које друго гориво" званичници су спремни да разговарају са америчким колегама.
"Морамо да успоставимо контакт са њима и да видимо како да идемо даље", рекла је она. "Али конкретно, не почињемо од нуле - ЛНГ је био нешто о чему су и ЕУ и САД водиле дискусије на највишем нивоу. Оно што је ЕУ годинама радила је да осигура да ЛНГ инфраструктура постоји тако да компаније могу да купе овај ЛНГ."
Због Специјалне војне операције и санкција Русији, САД су други највећи снабдевач ЕУ гасом и највећи извор ЛНГ. До сада су земље ЕУ увезле више од половине свог течног гаса из Америке.
Међутим, европски увоз суперхлађеног горива из Русије такође је порастао последњих недеља, достигавши рекордне вредности у првој половини месеца, усред захлађења широм континента.
Председница Комисије Урсула фон дер Лајен је раније подржала идеју о куповини више америчког горива како би се "искоренила" руска алтернатива.
"Зашто га не бисмо заменили америчким ЛНГ, који је јефтинији за нас и обара наше цене енергената", рекла је у новембру.
Међутим, говорећи на конференцији за новинаре у уторак, немачки вицеканцелар Роберт Хабек рекао је да је мало вероватно да би његова земља могла да купи много више ЛНГ с обзиром да око 90 одсто његовог увоза већ долази из америчких извора.
"Не можемо много више да урадимо", рекао је он и додао да би теоретски Немачка могла да размотри "куповину мање гаса из Норвешке".
Али то би поскупело "све", рекао је.
Према његовим речима, присиљавање компанија да купују ЛНГ из САД, а не тамо где је најјефтиније, је "супротно тржишној економији".