Постоји велики потенцијал за различите облике сарадње САД и Кине, а кључно је да ли две земље могу да се сретну на пола пута, оцењује "Глобал тајмс", медиј близак владајућој Комунистичкoј партији Кине, додајући да се Кина и САД налазе на новом почетку у питању изградње стабилних односа.
Подсећа се да су председник Кине Си Ђинипинг и председник САД Доналд Трамп разговарали телефоном у петак (уочи Трампове инаугурације) и да је то дало стратешки тон за нову фазу билатералних односа.
Овај медиј наводи и да је у последње време у Вашингтону све присутнија идеја да две земље треба да теже сарадњи у којој сви добијају и да се верује да уколико се кинеско-амерички односи стабилно, здраво одрживо и развију, то ће донети више добрих вести свету.
Наводи се да су одговори америчких корисника интернета на "писма Ли Хуа" одјекнули код многих и додаје се да су се у овим писмима неки Американци присећали веровања из детињства према коме копање довољно дубоке рупе у песку води до Кине и додаје се да се сада позивају обе земље да поново почну да "копају" канале комуникације.
Наводи се и да у тренутку када Трамп почиње свој други мандат постоји нада за стабилне и озбиљне односе између земаља. На редовној конференцији за штампу кинеског министарства спољних послова многа новинарска питања тицала су се кинеско-америчких односа, укључујући и оно да ли је Кина позвала Трампа у посету.
Медиј наводи да је листа области у којима две земље могу да сарађују све дужа.
Подсећа се да су неки страни медији чак спекулисали о могућности креативне сарадње САД и Кине у областима као што је програм слетања на Марс.
"Глобал тајмс" очекује да ће САД одустати од хладноратовског менталитета.