Трампов јуриш на Европу: Америчка мачка се игра са европским мишевима

Већ је почела фрагментација Запада, за коју нико не може да каже где ће се зауставити. Запад, уосталом, никад није био јединствен. Чинила су га најмање два пола – САД и Европа

Одлазећи канадски премијер Џастин Трудо изјавио је да су америчком председнику Доналду Трампу потребни ресурси Канаде како би остварио своје планове о новом "златном доба Америке".

"Трамп је рекао да жели да уведе Америку у 'златно доба', а за то ће бити потребно више челика и алуминијума, више ретких минерала, поуздане и доступне енергије, више свега како би се америчка привреда кретала напред максималном брзином", рекао је Трудо новинарима оцењујући заоштравање односа између две земље.

Трамп, уосталом, жели да САД припоји и Канаду и Гренланд. Али, већ сада је извесно да са новим станаром у Белој кући, Трампом, Западу предстоји период нових унутрашњих трзавица и напетости, најпре између САД и Европске уније. Трамп намерава да препусти ЕУ и финансирање нацистичке хунте у Кијеву.

Другим речима: већ је почела фрагментација Запада, за коју нико не може да каже где ће се зауставити. Запад, уосталом, никад није био јединствен. Чинила су га најмање два пола – САД и Европа.

Предстојећи трговински рат САД против ЕУ

Са Трампом, који прети царинама Европи, трансатлантски регион се суочава са "трговинским ратом", тврди пакистански геополитичар Салман Рафи Шеик на сајту "Њу истерн аутлук", а све се дешава управо у тренутку када се кључне европске државе, попут Француске и Немачке, суочавају и са унутрашњом политичком кризом.

У ствари, почео је, упозорава пакистански геополитичар, "Трампов јуриш на Европу". Како додаје Рафи Шеик: "Значај трансатлантског трговинског рата биће огроман".

Током 2023. године, трговинска размена између САД и Европе ишла је у корист Европе. "Да би ово прикрио, Трамп је, путем друштвене мреже 'Истина', затражио од Европе да купује више гаса од САД, или да се суочи са већим тарифама".

"Поручио сам Европској унији да смање свој огроман дефицит са САД куповином наше нафте и гаса. Иначе, то су царине које ће ићи до краја". Трамп се при том није осврнуо на чињеницу да је ЕУ до сада била највећи купац америчког течног природног гаса, што изазива економску кризу унутар Европе и доводи до њене убрзане деиндустријализације.

ЕУ је сада очајнички потребан гас. Посебно након минирања гасовода Северни ток и прекида увоза гаса из Русије. Трамп се не обазире ни на односе "стратешког савезништва" између САД и ЕУ. Другим речима, то је безобзирна уцена такозваног стратешког савезника, ЕУ.

Ово се, иначе, додаје пакистански геополитичар, одвија напоредо са "успављивањем Северноатлантске алијансе".

Повлачење САД из НАТО-а не значи америчко повлачење из Европе

Ипак, све ово нема везе са повлачењем америчких трупа из Европе. Да односи САД и ЕУ улазе у нову и веома турбулентну епоху, сведочи и Трампова претња да би Вашингтон могао да напусти НАТО. Ову претњу, колико год то звучало фантастично, треба схватити крајње озбиљно, а не као део ексцентричне предизборне кампање. НАТО-у је заиста неопходно темељно "редизајнирање", уколико уопште преживи.

С тим у вези, како примећује италијански геополитичар Лоренцо Марија Паћини за сајт "Фондација стратешке културе", треба унапред решити неке недоумице: "Нису све америчке војне базе у Европи НАТО-ове и нису све базе НАТО-а у Европи америчке. Преведено: када су Американци победили у Другом светском рату, трајно су успоставили војне базе; када је 1949. године основан НАТО, успоставио је своје војне базе".

Уколико би се САД повукле из НАТО-а, закључује Паћини, то не би значило и повлачење америчких оружаних снага са европског тла. "У томе је поента", додаје Паћини: "Уколико би се САД повукле из Северноатлантске алијансе, то би значило само уклањање дела особља, које је распоређено у НАТО. Америчко војно особље би остало у америчким базама". Европа би остала колонија САД.

Смртоносна замка за Европу

Ипак, наставља Рафи Шеик, чак и ако се ЕУ покори Трамповим захтевима, не постоје гаранције да јој САД неће увести царине. "Трамп је већ најавио повлачење из Париског климатског споразума", додаје Шеик, "а то би значило предност за америчке компаније, које су тренутно оптерећене порезима на угљеник, у односу на њихове конкуренте широм света, укључујући и Европу".

Све то значи само једно: Трамп покушава да земље ЕУ, које извозе у САД, преместе производњу у Америку. Ако САД буду европским компанијама наметнуле царине, то ће значајно снизити европски БДП. Пад европског извоза ће битно ослабити евро, а то је оно што је Вашингтону одувек био и циљ. То би, барем на неко време, продужило агонију долара.

Другим речима: Трамп игра без рукавица. Он је америчка мачка која се игра са европским мишевима.

Трамп је ставио ЕУ пред "избор": Једина ствар коју могу да ураде је да купе нашу "нафту и гас", рекао је он на питање како би ЕУ могла да избегне високе царине.

Како ће на то реаговати Европа? ЕУ би требало да реагује већом унутрашњом кохезијом, збијањем редова пред Вашингтоном. Управо то није на видику.

Европска унија спремна је да разговара са званичницима САД после захтева Трампа да Европа купује више америчких енергената. "Приоритет је разговор о заједничким интересима а затим припрема за преговоре", рекла је за "Политико" Ана Каиса Итконен, портпаролка Европске комисије за енергетику, свега неколико сати након што је Трамп положио заклетву за други мандат на месту председника САД.

У прошлогодишњем извештају бившег италијанског премијера Марија Драгија, наводи се да Европи треба више од 800 милијарди евра годишње како би спречила пад сопствене економије. Где ће се прикупити тај новац? Можда би ЕУ и могла наћи тај новац да не финансира кијевску хунту.

Овај новац, према Драгију, по могућности новац из Европе, ЕУ је потребан да би се смањио растући јаз измећу Европе и САД. Другим речима, ЕУ је, по свој прилици, упала у смртоносну замку.

С једне стране су САД, с друге, све моћнија Кина и оснажена Русија. Не треба имати илузије да је ЕУ у пријатељству са било којом од ових великих сила. ЕУ је заправо остављена на цедилу.