Украјина на менију у Давосу, апетит им покварио Гренел: Не сањајте о чланству у НАТО-у
Украјина се у Давосу на Светском економском форуму јутрос и званично нашла на менију. Наиме, фондација украјинског олигарха Виктора Пинчука организовала је јутрос "Украјински доручак" и окупила највише званичнике Запада да уз јутарњу кафу и лагани доручак од 7.30 часова расправљају о Украјини.
Под паролом "Твоја земља на првом месту – победи са нама", организован је скуп на којем су говорили генерални секретар НАТО-а Марк Руте, председник Пољске Анџеј Дуда, председник Летоније Едгарс Ринкевичс, хрватски премијер Андреј Пленковић и председник Белгије Александер де Кро.
Руте је у свом маниру тражио Алијанса појача наоружавање Украјине, признајући да је ситуација на фронту неповољна по украјинске снаге.
Он је рекао да превише политичара и у Украјини и ван ње разговара о томе шта би преговори с Москвом значили за територије које је руска војска заузела.
"Ризик је да почнемо да преговарамо са Путином, а да руски председник заправо не буде за столом, већ да у Москви само штиклира", каже Руте.
Најрадикалнији је био Дуда који је рекао да би Украјина и Запад требало да приморају руског председника "да моли за мировни споразум".
Како каже, не би сва решења била корисна за Украјину, Пољску и друге државе које су биле под утицајем или чланице СССР-а.
Пленковић је пак рекао да би требало започети преговоре с Русијом, јер "руски председник Владимир Путин може да буде стрпљив, а руски народ може да издржи санкције".
"Не видим никакву драматичну ствар унутар (Русије) да је 15, 16 или 26 пакета санкција ишта променило у њиховом начину размишљања, а то се догађало и у прошлости", поручио је Пленковић.
Гренел био глас разума
Као глас разума у сесију се из Америке видео-позивом укључио Ричард Гренел, Трампов изасланик за специјалне мисије.
Он је рекао да су Американци фрустрирани што се последњих година говорило о повећању војне потрошње, а није било покушаја да се украјинска криза оконча разговорима, док је САД за то време трошила стотине милијарди долара.
"Владимир Путин и Бајден нису разговарали више од три и по године. Мислимо да је то нечувено. Амерички народ мисли да је то нечувено. Требало би да будемо у могућности да разговарамо са људима", рекао је Гренел.
Како је истакао, Трамп је врло јасан да жели да реши ове проблеме, али је истакао да је неморално не покушати зауставити сукоб.
"Сада када је Трамп на функцији, мислим да га је сачекао ужасан неред. Нема много сјајног избора, али је већ јасно ставио до знања да ће вршити притисак на обе стране да ово окончају", јасан је Гренел.
Напоменуо је да ће, ако Руте буде почео да говори о учлањењу Украјине у НАТО, то изазвати противљење у Вашингтону.
"Амерички народ је тај који плаћа одбрану. Не можете да тражите од америчког народа да прошири кишобран НАТО-а када садашње чланице на плаћају свој поштени удео", рекао је Гренел.