Проблеми у ДОГЕ рају: Зашто се повлачи Рамасвами?

Да ли су се испред Маска испречиле Рамасвамијеве политичке амбиције, па је желео да избегне да се ДОГЕ претвори у платформу за његову кампању, или Вивек није могао да се снађе у технолошкој лабораторији за реализацију футуристичких планова

Извршна наредба коју је Доналд Трамп најавио на својој инаугурацији открила је једну потпуно другачију визију Одељења за владину ефикасност (ДОГЕ) од оне коју је пре само два месеца Вивек Рамасвами изложио на страницама "Волстрит џорнала". То је била и назнака првих проблема у рају, након којих је стигла вест да ће се Рамасвами кандидовати за високу политичку функцију - гувернера Охаја. До данас сазнало се и шта је срж раскола и зашто Трамп није потписао извршне наредбе које је Рамасвамијев ДОГЕ тим претходно саставио. По среди је различита диоптрија којом Маск и Рамасвами гледају на ДОГЕ. 

Док је у демонтажу административне државе и смањење бирократије Рамасвами хтео да крене користећи правне и политичке реформе, испоставило се да Трамп и Маск имају другачији план. Њихов, а пре свега Масков фокус је на технологији и унутрашњој реформи владе. 

Шта је Маску ДОГЕ

Лидер овог одељења може да пошаље тим пажљиво одабраних софтверских инжењера у сваку владину агенцију, што значи да ће имати потпуни и брз приступ свим некласификованим записима, софтверским системима и ИТ инфраструктури агенција.

"Блумберг њуз" је приметио и да Маск већ има званичну и-мејл адресу Беле куће, па са дозом страха један део медија већ гледа на овог ексцентричног предузетника, наоружаног свим подацима. "Твитер досије", који је објавио пошто је купио ову платформу и открио како су владиним парама сахрањиване непожељне истине, показао је да се Маск неће устручавати да искористи знања и ресурсе из своје пословне империје, укључујући вештачку интелигенцију, како би остварио своје циљеве. 

Колико је за Маска ДОГЕ синоним за ограничење моћ америчке владе, толико је и технолошка основа за његове визије.

"Одвешћемо ДОГЕ на Марс. Замислите само колико ће бити невероватно када амерички астронаути први пут поставе заставу на другој планети", рекао је еуфорично Маск на једној од свечаности поводом Трампове инаугурације.

Око је бацио и на Америчку дигиталну службу (U.S. Digital Service) која, за разлику од свих других федералних агенција, не подлеже типичним бирократским запошљавањима и, што је кључно, изузета је из замрзавања запошљавања у федералним институцијама, које је Трамп најавио. Масков план је да је претвори у базу ДОГЕ, а Трамп јој је већ наденуо ново име - Америчка ДОГЕ служба.

"То је врло погодан механизам за њих. Ако желите да спроведете амбициозне промене широм владе, Америчка ДОГЕ служба је добро место за почетак", оценила је Џенифер Палка, оснивач Дигиталне службе из 2014.

Сви ови догађаји одражавају значајну промену у односу Рамасвамија и Маска, који су пре само неколико недеља били слављени као најсјајније звезде Трамповог покрета.

А све је почело идилично

Током МАГА прослава у Вашингтону протеклог викенда, јавља "Вашингтон пост", присталице председника тихо су спекулисале о разлазу двојице људи који су донедавно деловали потпуно усклађено. 

Ако је судити по снимцима и фотографијама са инаугурације - још увек званични лидери ДОГЕ су остали у добрим односима. Али њихови различити приступи постали су очигледни иза затворених врата. У почетку се чинило да Маск и Рамасвами изгледају као два одвојена али међусобно корисна играча: неколико дана након што су преузели функције, постигли су договор и подели одговорности.

У тој расподели, Маск би се фокусирао на технологију и потрошњу, док би Рамасвами преузео регулативе и административни апарат државе. Сваки од њих комуницирао је преко својих заменика: инвеститор Бред Смит представљао је Рамасвамија, а директор једног од Маскових фирми Стив Дејвис - Маска. Према извору "Вашингтон поста" упознатом са операцијама у оквиру ДОГЕ, Рамасвамијев тим избегавао је теме на које је Маск ставио шапу и које је често спомињао у својим објавама на Иксу.

Са оквирном поделом рада, лидери ДОГЕ-а усмерили су пажњу ка ефикаснијем функционисању федералне администрације. Њихова иницијатива привукла је огромано интересовање, а након објаве на интернету, ДОГЕ је примио десетине хиљада пријава за кандидате. И ту негде бајка долази до краја, јер су се убрзо појавиле тензије које су довеле до коначног раскола. Иако су делили радикалну визију смањења владе, поделиле су их различите стратегије за остварење тог циља.

Један циљ, а две стратегије

Рамасвами је новом одељењу пришао из уставне перспективе - истраживао је које би агенције могле да буду затворене без да траже одобрење Конгреса, фокусирао се на буџетске процесе унутар различитих агенција и проучавао правне путеве за укидање регулатива. Његова визија била је ДОГЕ као невладино тело, попут тинк-тенка, које би гурало велике реформе које би се касније могле озаконити. У почетку су се фокусирали на анализу различитих регулаторних и политичких области, од Бироа за заштиту потрошача до преседана Врховног суда познатог као Шеврон доктрина.

Али човеку који планира да колонизује Марс овај план није био довољно узбудљив. Маск је преферирао технолошки приступ - до ДОГЕ циљева користећи моћ технологије и анализу података.

Уз то, Рамасвами је имао скроман тим саветника и чланова, који су радили из његовог завичаја, Охаја. Многи од сарадника већ су били у његовом тиму, што током председничке кампање што у његовој приватној канцеларији. О свом учинку извештавали су без строга зацртаног плана и без фиксног распореда. Оно што им је недостајало у ресурсима, покушали су да надокнаде оперативним знањем. 

Овај тихи, методични приступ убрзо се сударио са моћи Масковог силног онлајн мегафона. Америчка јавност расправља да ли су икада заиста били равноправни или је та једнакост постојала само на папиру. Тако, наводе да је Рамасвами посетио канцеларије Масковог "Спејс Икса" у којима су радили ДОГЕ тимови, али није имао овлашћења да директно управља њиховим радом. Временом је Маск са својим искључивим фокусом на технологију, изгубио интересовање за Рамасвамијеве идеје.

Према једној од теорија, Маск је био свестан Рамасвамијевих политичких амбиција и није желео да се ДОГЕ претвори у платформу за његову кампању. Уместо тога, тежи да Канцеларија за владину ефикасност постане технолошка лабораторија за реализацију футуристичких планова.