Да ли ће Европа послати трупе у Украјину? Једном речју - јок

Повратак Трампа у Белу кућу оживео је Макронову идеју слања западних трупа који би служили као "бедем" против наводне будуће "руске агресије"

Јавна је тајна да се западни борци боре на страни Кијева, али је сада повратак Доналда Трампа у Белу кућу (и његова упозорења да САД више неће у тој мери гарантовати безбедност Европе) оживео (лошу) идеју француског председника Емануела Макрона о слању европских "миротвораца" у Украјину.

Прилику да се огласи и укључи у разговоре није пропустио ни Владимир Зеленски који је "објаснио" Западу да им је потребно "минимум" 200.000 војника на терену. То је, успут, далеко више од броја трупа које су учествовале у искрцавању на Дан Д у Другом светском рату.

"Фајненшел тајмс" истраживао је колико је та идеја реална и дошао до закључка да - није.

Сама замисао се заснива на постојању споразума са Русијом које би омогућило Украјини да "задржи суверенитет, контролише своју територију, задржи војску и остане демократија са којом Запад радо сарађује". То је нешто на шта Русија тешко да ће пристати.

Исто тако, слање европских снага у Украјину ексалирало би сукоб Запада са Русијом. "Чак и ако европски лидери одлуче да пошаљу трупе, њихови парламенти и бирачи се можда неће сложити са тим. САД би такође могле да одбију да пруже логистичку подршку која би била потребна операцији", наводи ФТ.

Другим речима, прича о слању европских војника да се боре у Украјини против "будуће руске агресије" у контексту руских напредовања на терену, повратка Трампа и скретања америчке спољне политике ка Азији (Кини), недорасле европске војске и чињенице да чланство Кијева у НАТО није на видику, више делује као замазивање очију и покушај да се Украјинцима улије још мало наде пре коначног краја (сукоба).