"Дан увече" о Давосу: Место где се више не кроји судбина света
Самит Светског економског форума је ове године прошао са мање фанфара и медијске пажње него икада пре. Састанак у швајцарским Алпима који се одржава још од 1971. године деценијама је важио за главно место окупљања политичких и пословних елита новог светског поретка.
Ове године се нашао у сенци других, важнијих догађаја, пре свега инаугурације председника САД Доналда Трампа, чија политичка визија нема много заједничких тачака са идеологијом либералних елита из Давоса.
Међутим, управо је Трамп био звезда овог окупљања, јер је у свом обраћању преко видеолинка послао своје добро познате поруке - најавио је укидање зелене агенде и поновио да постоје само два пола.
И док се америчкој економији под Трамповим вођством предвиђа светла будућност, Европа већ годинама тапка у месту под притиском високе инфлације, ниске стопе раста и деиндустријализације.
Матовић: Моћ више није концентрисана на Западу
Професорка Факултета политичких наука Драгана Митровић је у "Дану и увече" на РТ Балкан рекла да се снага Давоса најбоље види у томе ко све није дошао, јер осим Олафа Шолца није било никога из Г7, а једва да је представљен и Г20.
"Одсуство великих светских лидера показује одсуство њиховог интересовања. Државе су још и представљене на неким нижим нивоима, али одсуство најмоћнијих светских лидера показује да се тамо више не кроји судбина света. Да се агенде које се тамо предлажу и усвајају нису оне агенде које већина света прихвата и која је битна.
Она је указала на растућу мултиполарност и сељење моћи у друге центре, организације и формате сарадње, које су сада те које усвајају агенде за будућност које ће се заиста спроводити у највећем делу света, као што су БРИКС плус или Шангајска организација за сарадњу.
"То су нове институције које имају и моћ и будућност. Давос више, не само да не ужива поверење, већ је постао озлоглашена институција у многим светским престоницама, после многих агенди које су скупо коштале земље на којима су оне, вољно или невољно, примењиване. То је нова глобална реалност која је очитана кроз одсуство најважнијих светских лидера", навела је професорка Митровић.
Социолог Слободан Рељић је рекао да је Давос доживео свој врхунац током ковида, јер је 2020. у јануару одлучено да то буде пандемија и они су кренули да обављају тај посао.
"То се завршило тако што је Клаус Шваб написао 'Велики ресет' који се односи на ту велику операцију, а сада смо сазнали и да је вирус био вештачки и да је вакцина била неделотворна, да је све у ствари било организовано због другог циља. А 'Велики ресет' је нудио решење преко тога - сад смо вас сравнили са земљом и ајде да вам ми понудимо решење. Они су, међутим, сада схватили да Давос више није профил којим се може правити нови светски поредак", рекао је Рељић.
Трамп је био главна звезда иако није био присутан, већ се укључио преко видеолинка.
"Читав свет је са великом пажњом пратио инаугурацију и све силне председничке указе које је потписао већ првог дана и политике које је најавио кроз њих. Он је неконвенционалан и непредвидив. Њих је сигурно морало да погоди иступање из Париског споразума и одустајање од зелене агенде, јер је тиме измакнут камен темељац конструкције о климатским променама, ако најмоћнија земља почиње да води потпуно другачију политику, која ће радити на појачаној експлоатацији фосилних горива и јачању енергетске моћи САД, јачању реалне економије и непридржавања договора и одустајања од њих", указала је Драган Митровић.
Она је истакла да се Трамп укључио преко видеолинка да би окупљенима представио који су амерички економски циљеви, али да је он антиглобалиста и да је својим поступцима наговестио да се он противи доминантној агенди коју Давос промовише и да је неће пратити.
Рељић сматра да је Трамп врхунац "друштва спектакла" и да увек прича другачије, као и да је Давос "мртав".