Свет

Да ли ће Американци платити Трампов трговински рат: Цене авокада и парадајза тераће сузе на очи

Воће, текила, па чак и аутомобили могли би да буду скупљи после одлуке председника
Да ли ће Американци платити Трампов трговински рат: Цене авокада и парадајза тераће сузе на очиGetty © Westend61

Амерички потрошачи суочавају се са могућношћу виших цена популарне робе као што су парадајз, авокадо и текила након одлуке Доналда Трампа да уведе царине на увоз из Кине, Мексика и Канаде.

Додуше, царине за робу из Мексика за сада су одложене на месец дана, канадске и кинеске требало би да ступе на снагу у уторак, али економски аналитичари већ разматрају како ће се ове потенцијалне мере одразити на америчке потрошаче.  

Потенцијални раст цена указује на политички ризик који Трамп преузима у вођењу трговинске политике која би могла да повећа трошкове потрошачке робе након председничких избора на којима су бирачи изразили своју фрустрацију високом инфлацијом - и изабрали Трампа.

"Трговци на мало ће у кратком року моћи да апсорбују цене, али ће са таквим свеобухватним, царинама цене расти", рекао је за "Фајненшел тајмс" Амит Канделвал, професор глобалних послова и економије на Универзитету Јејл.

Кина, Мексико и Канада су три највећа трговинска партнера САД, одговорна за око 40 одсто трговине земље. САД су највеће тржиште за текилу. Мексико и Канада су међу највећим добављачима пољопривредних производа, укључујући парадајз и авокадо - између 2019. и 2021. скоро 90 одсто свих испорука авокада у САД долазило је из Мексика.

"Осетићете ујед ових пораста цена када не будете имали адекватну замену", објаснио је Канделвал. "Супер боул долази, људи воле да једу гвакамоле, а не постоји добра замена за то (авокадо од ког се сос прави)".

Кина продаје машине и механичку опрему вредну десетине милијарди долара годишње који иду у било који број популарних уређаја, од телевизора до ајфона.

"Још увек не знамо како ће Кина одговорити на додатних 10 одсто царине, она ће се највероватније осветити што ће довести до још виших потрошачких цена", рекао је Сина Голара, доцент Пословне школе универзитета Џорџија и стручњак за ланце снабдевања и управљање операцијама.

Економисти "Морган Стенлија" упозорили су да ће се утицај царина прво показати кроз вишу инфлацију а потом успоравање економије. Царине би такође могле да одложе смањење каматних стопа.

"Ако смо у праву да ће широке таксе за Мексико, Канаду и Кину ојачати инфлацију пре него што успоре активност, онда би Фед могао бити на маргинама неко време", написао је "Морган Стенли" у белешци клијентима.

Бела кућа је саопштила да је циљ царина да се притисну три земље да се боре против илегалне миграције и протока дроге као што је фентанил у САД.

"Ово је рана америчкој економији коју смо сами себи нанели", оценио је бивши министар финансија Лоренс Самерс у разговору за Си-Ен-Ен. "Очекујем да ће инфлација у наредна три или четири месеца бити већа, јер ниво цена мора да порасте када уведете намет на робу коју људи купују", предвиђа он.

image