Под притиском Трампа? Панама излази из кинеске иницијативе "Појас и пут"

САД траже ограничавање наводног утицаја Пекинга на кључни пловни пут земље

Влада Панаме неће обновити меморандум о међусобном разумевању са Кином у оквиру иницијативе "Појас и пут", изјавио је панамски председник Хосе Раул Мулино након разговора са државним секретаром САД Марком Рубијом који је захтевао "тренутне промене" у управљању Панамским каналом, кључним пловним путем који су изградиле САД почетком 20. века и предале Панами 1999. године.

Вашингтон сматра да Кина има "превише утицаја" на пловни пут.

"Моја влада неће продужити меморандум о међусобном разумевању из 2017. у оквиру иницијативе 'Појас и пут'", рекао је Мулино и додао да ће његова влада такође проучити могућност ранијег раскида уговора.

Како је раније саопштио амерички Стејт департмент, Рубио је на састанку у Панами упозорио Мулина да дозвољавајући кинеско учешће, Панама крши споразум са САД из 1977. који гарантује трајну неутралност пловног пута. Рубио је запретио потенцијалном америчком одмаздом уколико земља не смањи кинески утицај, који Вашингтон сматра "претњом каналу".

Раније је Доналд Трамп изјавио да ће захтевати брз повратак Панамског канала у америчко власништво због високих такси за пролаз кроз њега. Истакао је како је Панамски канал од суштинске важности за америчку трговину, као и за оперативно распоређивање снага морнарице САД у Атлантском и Тихом океану. Додао је да су Сједињене Државе највећи корисник канала, са више од 72 одсто свих пролаза кроз њега.

Трамп је поновио своје упозорење протеклог викенда, рекавши новинарима да "Кина води Панамски канал", који је "будаласто дат Панами" због чега ће га САД  "вратити назад, или ће се догодити нешто веома моћно".

Председник Панаме одбацио је приговоре САД.

"Нема сумње да каналом управља наша земља и да ће тако и даље бити... Председник (Трамп) има своје мишљење о кинеском присуству, које ће у догледно време разјаснити техничке власти канала", навео је Мулино.

Кинески званичници су негирали да имају било какав интерес да наруше суверенитет Панаме над каналом. У децембру је портпарол кинеског министарства спољних послова рекао да ће Пекинг увек признати Панамски канал као трајно неутралан међународни пловни пут.

Кинеска иницијатива "Појас и пут" има за циљ повезивање 65 земаља широм света путем дигиталне и физичке инфраструктуре, укључујући изградњу путева, лука и телекомуникационих мрежа, као и пружање економских могућности за развој инфраструктуре.

Панама је била прва латиноамеричка земља која је потписала иницијативу.

У оквиру ове иницијативе, компанија "Си Кеј Хачисон" са седиштем у Хонгконгу 2021. године добила је 25-годишњи уговор за контролу над две луке на улазима у канал, а конзорцијум кинеских компанија покренуо је изградњу моста вредног 1,3 милијарде долара преко пловног пута.