Када се лидери ЕУ данас буду окупили у Бриселу да разговарају о будућности европске одбране, Француска ће остати усамљена у свом ставу да новац европских пореских обвезника треба да се троши на војне системе дизајниране и направљене у Европи.
Остале земље упозоравају да би искључивање америчких произвођача оружја из субвенција ЕУ разбеснело председника САД Доналда Трампа који већ увелико прети ЕУ царинама, тврди неколико дипломата.
"Ако ћемо у овом тренутку, као ЕУ, улагати милијарде у одбрамбене капацитете и чврсто затварамо врата САД, да ли мислите да ће то добро проћи у Мар-а-Лагу", упитао је неименовани европски дипломата, мислећи на Трампову резиденцију на Флориди.
За разлику од Француске - једине нуклеарне силе у блоку - земље попут Немачке, Пољске, Холандије и Балтика "имају стратешки интерес да задрже наше савезнике", додао је дипломата.
Циљ данашњег неформалног самита је расправа о одбрамбеној политици ЕУ у светлу геополитичке ситуације, односно страха од Русије и Доналда Трампа.
Један од главних циљева скупа је да се пронађе заједнички језик о војној опреми коју ће ЕУ финансирати под сенком превелике улоге Вашингтона и америчких компанија у одбрани Европе.
Неке земље, посебно оне које су географски блиске Русији, желе да купе готово оружје како би изградиле своју одбрану, али су заинтересоване и да производе страну опрему по лиценци.
"Заинтересовани смо за најбољу опрему која се може испоручити што је брже могуће", рекао је пољски министар одбране Владислав Косињак-Камиш за "Политико". Он је проценио да је Пољска потрошила 60 милијарди долара на америчку опрему, а милијарде више на оружје из Јужне Кореје.
Затим, ту је и политички аспект да се осигура да Сједињене Државе, под вођством Доналда Трампа, виде вредност у одржавању свог савеза са европским земљама. Зато Европа треба да обезбеди да купује робу, укључујући оружје, од САД, рекао је италијански министар спољних послова Антонио Тајани.
"Морамо да привучемо САД да желе да остану у Европи", признао је високи француски војни официр. "Бојим се да је Француска мало изолована и да нема много подршке; друге земље су реалније."