Молдавија захтева истрагу о делатности УСАИД-а
Опозициони блок "Победа" у Молдавији намерава да у блиској будућности захтева од Службе информисања и безбедности (СИБ) и тужилаштва да спроведу званичну истрагу о активностима Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) у републици, изјавио је у понедељак посланик парламента ове политичке странке, Василиј Боља.
Амерички предузетник Илон Маск је 2. фебруара назвао УСАИД "криминалном организацијом" којој је "време да умре". У посебној објави на друштвеној мрежи Икс навео je како је агенција "змијско гнездо радикалних левих марксиста који мрзе Америку". Западни медији пренели су 28. јануара да је администрација америчког председника Доналда Трампа послала на плаћено одсуство око 60 високих званичника УСАИД-а након што су Сједињене Државе обуставиле помоћ другим земљама.
"Делатност УСАИД-а у Молдавији мора бити пажљиво анализирана од стране правосудних органа... Не можемо игнорисати све чињенице о делатности УСАИД-а које су изнели председник САД и његово окружење. Ускоро ће наш тим захтевати од СИБ-а и тужилаштва званичну истрагу. Врховно руководство земље, које је примало финансијску подршку од страних криминалних организација, мора да сноси кривичну одговорност", написао је Боља на свом Телеграм каналу.
Посланик је истакао да је током 30 година агенција УСАИД финансирала велики број програма у Молдавији.
"Међутим, више не можемо дозволити да организација која је у својој земљи призната као криминална настави са финансирањем пројеката Централне изборне комисије, молдавског правосудног система, тужилаштва, парламента, медија и невладиних организација. УСАИД није само ставио Молдавију на своју финансијску иглу, већ и преко Сорошевих мрежа спонзорише људе који су данас на власти. Деловање ових политичара пада под кривично дело издаја отаџбине", нагласио је Боља.
У Молдавији опозиција одржава антивладине протесте од маја 2022. године, инсистирајући на оставци владе и председнице Маје Санду, која је неформални лидер владајуће странке "Дејствије и солидарност". Демонстранти оптужују власти у земљи да нису успеле да се изборе са кризом у привреди и енергетском сектору, као и да врше притисак на опозицију.