Ко је Ричард Гренел, Трампов човек за специјалне задатке и носилац високог српског одликовања
Рик је добар човек, прокоментарисао је амерички председник Доналд Трамп док је потписивао извршно наређење којим се бивши амерички изасланик за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел именује на место америчког изасланика за специјалне мисије.
Откако је проглашена убедљива победа Трампа на председничким изборима у САД у новембру прошле године, српска јавност пита се хоће ли се Гренел, како кажу идејни творац Вашингтонског споразума, вратити на Балкан, у преговоре Београда и Приштине. За разлику од претходног америчког званичника на том месту, Габријела Ескобара, чије име и лик већ бледи у нашем сећању, Гренела добар део српске јавности, па и највиших државних функционера, дожиљава као човека добро упућеног у прилике на Космету.
Пре него што је озваничено да је постао изасланик за специјалне мисије, и да Трамп жели да му повери неке од најврелијих тачака на свету, набрајајући ту Венецуелу и Северну Кореју, о Гренелу смо нашироко читали као о једном од људи који су договарали посао градње хотела на месту некадашњег Генералштаба у Београду. Коментаришући најаве да ће фирма Трамповог зета Џареда Кушнера градити луксузни хотел са меморијалним комплексом на месту објекта војске срушеног у НАТО бомбардовању 1999. које су предводиле САД, Гренел је рекао да ће то бити мост пријатељства.
"Овај пројекат ће на много начина бити мост преко тог деструктивног сукоба, не само између Србије и Америке после 1999. године, већ и мост између рушевина и прелепе архитектонске историје Београда много пре тога", изјавио је Гренел.
Ричард Гренел је конзервативац, први отворени хомосексуалац који је служио у кабинету америчког председника, страствени твитераш, човек који је наводно договорио хапшење Џулијана Асанжа, наговарао Немце да остану од "Северног тока", објавио поверљива документа о "руском мешању" у америчке изборе, тражио да Приштина формира Заједницу српских општина.
Ко је Трампов човек за специјалне мисије?
До Беле куће и назад
Пут ка Белој кући почео је да трасира 2001. године у америчкој дипломатској мисији при Уједињеним нацијама, где је био портпарол четворици америчких амбасадора, између осталог и Џону Болтону, каснијем Трамповом саветнику за националну безбедност и једном од "јастреба" америчке политике.
Године 2018, Доналд Трамп именовао га је за амбасадора САД у Немачкој. Из овог дела биографије, амерички мејнстрим медији и демократе замерају му дипломатску нетактичност због које је замало проглашен персоном нон грата због мешања у унутрашња питања Немачке, како су то окарактерисали у Берлину. Између осталог, изјавио је да жели да оснажи европске конзервативце у борби против "пропале политике левице", али је и позвао Немачку да повећа издатке за одбрану. Захтев који им испоставља и данас. Гледано из наше перспективе, где се амерички амбасадори питају безмало шта ћемо данас да ручамо, ове замерке изгледају помало детињасто и смешно.
Често се наводи и да се као амбасадор у Берлину залагао за обустављање градње гасовода "Северни ток" између Немачке и Русије, на шта га је у јулу прошле године подсетила и портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.
Трамп га је 2020. именовао за в.д. директора националне обавештајне службе - позиција на коју је оставку дао у мају исте године. Као један од последњих потеза на тој функцији, скинуо је ознаку тајности са докумената обавештајних служби о наводном руском мешању у америчке председничке изборе који је требало да укажу ко је стајао иза намештене истраге. Документа које је раније објавио, указивала су да истрага обавештајних служби о наводном руском мешању у изборе 2016. на којима је победио Трамп није била заснована на било каквим доказима. Амерички мејнстрим медији су га, међутим, критиковали што је компромитовао обавештајну службу САД.
Спекулисало се и да је приликом хапшења оснивача "Викиликса" Џулијана Асанжа управо Ричард Гренел постигао договор са властима Еквадора, у чијој се амбасади чувени новинар и узбуњивач налазио, да он буде предат британским властима. Овај специјални задатак, незванично, свом тада амбасадору у Немачкој доделио је лично председник Трамп.
Рик и Србија
По питању Косова и Метохије, најскупље српске речи и једних од најдужих српских преговора, Ричард Гренел неретко је нагињао ка нашој страни. Иако не треба заборавити да је честитао Дан албанске заставе бројној албанској дијаспори у САД, ових дана весели нас својим опаскама о Аљбину Куртију који се копрца као риба на сувом након Трампове победе. Курти је не само отворено подржао демократску кандидаткињу и убедљиву губитницу избора Камалу Харис, него је поносно објављивао и слике с њом.
Куртија је, у претходном мандату, Гренел расформирао за непуна два месеца. Толико је, наиме, трајала Куртијева влада те 2020, а за њен пад приштински политичар окривио је управо америчког изасланика за дијалог Београда и Приштине. Ову функцију Ричард Гренел обављао је од 2019. до 2021. године. Вашингтонски споразум, који никада није у потпуности заживео, био је наводно његово дело, а у Белој кући потписали су га у септембру 2020. председник Србије Александар Вучић и приштински премијер Авдулах Хоти.
Имао је идеје и како да се реши проблем имена језера Газиводе, које се налази и на територији Србије и на тзв. Косову. Полушаљиво, полуозбиљно Гренел је предложио да то буде Језеро Трамп.
У једној од првих објава на Иксу након званичног именовања за изасланика за специјалне мисије, поново се вратио на раскринкавање Куртија описујући га као непоузданог човека који није близак пријатељ САД као што тврди.
I have many friends in Kosovo and Albania…and many friends in Serbia and throughout the region. The Trump Administration has worked and will continue to work towards peace for everyone in the Balkans. But we need trustworthy partners.The Kurti Government was not…
— Richard Grenell (@RichardGrenell) February 3, 2025
Противио се француско-немачком плану, говорећи да има ранијих споразума које треба испунити, затражио је осуду напада на српске дечаке на Бадњи дан 2023, као и хитно спровођење темељне и независне истраге експлозије на каналу Ибар-Лепенац.
Више пута је упозоравао да Бајденова администрација води погубну политику према Космету, да Камала Харис и не зна где је то, а бившег државног секретара Ентонија Блинкена и саветника за националну безбедност Џејка Саливена оптужио је да су лагали о распоређивању српских војника на административној линији истичући да се број српских војника смањује, а не повећава.
У једном од последњих твитова обећава да ће Трампова администрација наставити да ради на решењу које ће донети мир за све на Балкану. У интервјуу за један амерички поткаст (Self Centered) у марту прошле године, дао је свој рецепт за ефикасног државног секретара.
"Америци треба чврст шеф диломатије који ће доћи за сто и рећи: Момци, ако не решимо ово овде, ако не постигнемо мир, морам да узмем ове папире, вратим се у САД и пребацим то министру одбране, који не преговара. Он ће вас бомбардовати", рекао је Гренел.
Осим што имамо заједничког "непријатеља" оличеног у лику Аљбина Куртија, не треба заборавити ни да нам је Гренел пружио подршку преко Икса и у време када се расправљало о Резолуцији о геноциду у Сребреници пред Уједињеним нацијама.
"Немци гурају резолуцију УН да означе геноцид 29 година после. Не треба све ратне злочине означити као геноцид. Гурање неких других ратних злочина под ознаку геноцида, слаби оно што је тадашња немачка влада урадила 1941", написао је Гренел.
За себе је више пута поновио да не добија новац од српске стране.
Носилац је Ордена српске заставе првог степена "за истакнуте заслуге у развијању и учвршћивању мирољубиве сарадње и пријатељских односа између Србије и САД".
Нашој земљи је поручио да је "будућност Србије да увек буде уз Америку, а не уз Русију и Кину, односи између Србије и САД ће увек бити добри, јер је то нешто што је изван политике".
Живи са партнером. Има пса Лолу.