Немачки канцелар Олаф Шолц критиковао је захтев председника САД Доналда Трампа да Украјина снабдева Америку вредним минералима у замену за континуирану подршку, називајући његов став "веома себичним".
Трамп је рекао да би САД требало да затраже приступ украјинским ресурсима као услов за војну помоћ Вашингтона, која је до сада износила десетине милијарди долара.
Рекао је да су САД пружиле више војне и економске помоћи Украјини него земље ЕУ, додајући: "Ми тражимо да направимо договор са Украјином где ће они обезбедити оно што им ми дајемо, својим ретким земним (металима) и другим стварима."
Идеја је, међутим, изазвала оштре критике Шолца, који је тврдио да би "било веома себично, веома егоцентрично" користити украјинске ресурсе за финансирање подршке одбрани. Уместо тога, канцелар је рекао да би профит од ретких земних метала требало да се искористи за обнову Украјине након сукоба.
"Реч је о томе да Украјина може да финансира своју реконструкцију", рекао је Шолц после неформалног самита ЕУ у Бриселу и истакао: "Ово су велики задаци када се узме у обзир колико су велика разарања. Дакле, ресурси земље треба да се користе за финансирање свега што је потребно након рата."
Украјина поседује значајне резерве ретких земних минерала, укључујући литијум, титанијум и графит, који су неопходни за различите високотехнолошке индустрије.
Трампови коментари уследили су након што је и сам Владимир Зеленски показао спремност да западним савезницима раздели ове ресурсе.
Једна од тачака његовог такозваног "плана победе" укључује могућност посебног споразума са западним земљама, укључујући САД, "о заједничкој заштити ресурса доступних у Украјини, заједничком улагању и накнадном коришћењу одговарајућих економских потенцијала".
У новембру је руски министар спољних послова Сергеј Лавров тврдио да креатори америчке политике желе да успоставе контролу над Украјином због њеног огромног економског потенцијала. "Постоји борба за ресурсе и на крају – борба за утицај", рекао је он.
Лавров је истакао да се Русија не бори за ресурсе Украјине, већ ради њеног становништва. "Нама је стало до људи, а не до природних ресурса које би неки људи у САД желели да узму и желели би да Украјинци као слуге 'седе' на тим природним ресурсима", рекао је он.