Почиње ера новог/старог Запада: Шта значи повратак Трампа 2.0 за свет и за Русију

Трамп ни на који начин не поништава западну линију о доминацији, о вољи за моћ на глобалном нивоу. Само се форма америчке и западне хегемоније радикално и квалитативно мења пред нашим очима, каже Дугин

Повратак Доналда Трампа у Белу кућу се прилично разликује од његовог првог мандата. Овај повратак је из корена променио правила међународне игре. Ипак, Европа је ту највећи губитник, са "лидерима" типа Емануела Макрона или Олафа Шолца.

На недавном састанку лидери ЕУ су нагласили да ће заштити Гренланд од америчких претњи, мада уопште није јасно како. Председник Европског савета Антонио Кошта рекао је да је "очување територијалног интегритета Данске, њеног суверенитета и неповредивости њених граница, од суштинског значаја за све државе чланице".

Како извештава "Политико", главна тема састанка је требало да буде јачање европске одбране од наводне руске претње, али се све претворило у исцрпљујућу дебату о Трампу, Гренланду и предстојећем трговинском рату са САД.

"Сви смо били запањени издавањем извршних наредби председника Трампа одмах након његове инаугурације", пише француски публициста Тијери Мејсан за сајт "Волтернет". Европска штампа је Трампа представила као аутократу који потврђује своју моћ. Раније је такозвана демократска штампа покушавала да нас убеди да је Трамп ментално болестан или чак фашиста.

Све је требало да врати на старо долазак Џозефа Бајдена у Белу кућу, у знаку слогана "Изградимо све боље". То је био покушај повратка на стари курс глобализма. Али, Бајденов мандат је означио само низ неуспеха, што је омогућило повратак Трампа на власт.

"Ми (Европљани) често погрешно тумачимо Трампове поступке", наставља Мејсан, "зато што игноришемо менталитет и обичаје САД и пројектујемо на њих сопствене политичке заблуде." Америка је, међутим, у много чему другачија култура. То ствара неку врсту непрозирне завесе између Европе и САД.

Америчка хегемонија није под знаком питања

Трамп наставља да инсистира на америчкој хегемонији, примећује руски мислилац Александар Дугин у интервјуу за Радио Спутњик: "Запад је, током своје историје, барем за последњих пет векова ако не и више, представљао колонијални ентитет, односно хегемонију, која је настојала да себи потчини све делове планете. Трамп ни на који начин не поништава ову западну линију о доминацији, о вољи за моћ на глобалном нивоу. Само се форма америчке и западне хегемоније радикално и квалитативно мења пред нашим очима".

Током претходних 30 година, наставља руски филозоф, западна хегемонија се развијала под заставом либералне идеологије. То је значило да ће се свет, пре или касније, ујединити под западним вођством и да ће на његовом челу бити успостављена "светска влада".

Државе, са својим суверенитетима, биће укинуте. Све ће то бити замењено јединственим "светским тржиштем", које ће се састојати искључиво од појединаца. Свет је требало да се претвори у планетарни "мелтинг пот": џиновски лонац за мешање језика, народа, религија и култура.

То је суштина такозваног вокизма, "идеологије пробуђених", која представља либералну или ултралибералну идеологију. Тако је било све до последњег тренутка Бајденове владавине. Онда се појавио Трамп и разбио све у парампарчад.

Сада је свакоме очигледно да неће бити повратка на старо. Глобализам је, коначно, мртав.

Шта је вокизам?

Како примећује Мејсан: "Вокизам се представља као реакција на ропство и расну сегрегацију. Европски досељеници су, наводно, свесни ужаса које су починили, покушали да се поправе".

Али вокизам, наставља Мејсан, нема никакве везе са овим злочинима. Идентични феномени постоје у свим главним религијама. У хришћанству га представља Ориген, један од отаца Цркве из трећег века, који се самокастрирао како би избегао грех, или, касније, Жан Калвин, познат по томе што је примењивао исте методе као и шпанска инквизиција у теократској Републици Женеви.

"Очеви ходочасници", који су образовали савремене САД, били су пуританци – калвинисти, које је вођа енглеске револуције Оливер Кромвел послао не да преобрате Индијанце, већ, пре свега, да преобрате следбенике католичког краља Шпаније.

"У њиховим колонијама жене су морале да буду застрте велом, а молитва је била обавезна. Хомосексуалци су били подвргнути бичевању, итд." додаје француски публициста. Њима је и данас посвећен празник Дан захвалности. Управо су они тврдили да политика мора да буде "чиста" и да кипове јеретика треба уништити.

Од 2014. године, термин "вокизам" се користи за означавање оних који су "свесни друштвених последица ропства и расне дискриминације", наводи Мејсан. Овај покрет тражи "чистоћу" у религиозном смислу и инсистира на "добрим праксама", усмереним на борбу против расне дискриминације. У пракси, он се залаже за "позитивну дискриминацију" у корист мањина.

Очигледно је да је ропство представљало реалност у САД и да прошлост условљава понашање данашњих Американаца. Ипак, закључује Мејсан, сумњиво је да ће уништавање било чега што подсећа на прошлост моћи да реши проблеме нашег времена, а још је сумњивије да ће то омогућити фаворизовање црних кандидата.

По правилу, додаје Мејсан, лекови су гори од проблема са којима би требало да се носе. Уосталом, тако су мислили и становници Лос Анђелеса, када је њихове домове уништили пожари. Ватрогасци у ЛА нису запошљавани због својих стручних знања и способности, већ на основу идеолошких критеријума. Овај покрет је претходних година изгубио популарност у САД. А онда наступа Трамп и "револуција трамписта".

Русија је суверена империја

Трамп је и даље заговорник идеологије "америчке изузетности", према којој је Америка "блистави град на брду", израз "Божје воље", коју је измислио "сам Бог да просветли свет".

Ова доктрина тврди и да је путовање "очева ходочасника" у Америку једнако егзодусу старих Јевреја, који су постали "изабрани народ" зато што су избегли египатском фараону (британској монархији), прешли Црвено море (Атлантски океан) и открили "обећану земљу" (Северну Америку), где су истребили "Палестинце" (Индијанце).

И данас је она идеологија основа за америчко одбацивање међународног права и за подршку Израелу. На ову идеологију "изузетности" је, у тексту који је 2013. објавио "Њујорк тајмс", упозорио и руски председник Владимир Путин: "Изузетно је опасно подстицати народе да себе сматрају изузетним".

Како закључује Александар Дугин: "Трамп је изнутра уништио глобалистички светски поредак. Ушли смо у нову еру, са новом Америком и новим Западом, али ми морамо да будемо јаки, суверени и потпуно независни".

Односно, време је да Русија отворено каже: "Ви сте империја, али и ми смо империја. Ако желите да контролишете суседне територије – Канаду, Панамски канал, Гренланд, онда ми желимо да контролишемо нашу безбедносну зону, Украјину, 'нашу 51. државу'. Онда ће нас разумети".

Једном речју: Русија се мора понашати као суверена руска, евроазијска империја, која ће потврдити своје интересе и зоне утицаја и свој нуклеарни суверенитет.

"При том, кључна потешкоћа лежи у Трамповом неразумевању праве природе украјинског сукоба и стварних циљева Русије", додаје руски мислилац. "Иако Трамп критикује Бајденову стратегију, његови геополитички интереси се уопште не поклапају са руским".