Соња Бисерко као бранилац Срба у Хагу: Америка чини етничко чишћење пресељењем Палестинаца

Погубно је што то најављује водећа светска сила која се увек залагала против етничког чишћења, која је од Другог светског рата светионик људских права, демократије, а преко ноћи је поништила своје вредности и унела хаос у светске односе, рекла је председница и оснивач Хелсиншког одбора

Износећи визију будућности Газе Доналд Трамп, нови амерички дон, је обрнуо политичку игру демонстрирања силе.

Јер, на темељима разорених палестинских домова, каубој из Беле куће види идеално место на којем ће Америка да подигне одмаралиште за напаћене мултимилионере којима је преко главе Монте Карла и сличних ултралуксузних летовалишта. У том ризорту не види Палестинце. Ниједног.

На питање новинара колики би део становништва желео да пресели Трамп се није устручавао:

"Све њих. Мислим да би били одушевљени."

А на потпитање шта би урадили уколико би се Палестинци успротивили његовој идеји додао је:

"Не верујем да би ми рекли не."

Трамп против Палестинаца, међународно право против Трампa

Данас нема никакве сумње да му се Палестинци противе. Али противи ли се председнику Америке и међународно право? Да ли би спровођење Трампове идеје било кршење међународног права, чак и кад би великодушно одлучио да их, уместо у Јордан и Египат, пребаци у своју резиденцију у Мар-а-Лаго?

"Тешко кршење. Ова идеја је супротна свакој цивилизацијској тековини. Нико не може ван своје воље да буде пресељен из места на којем има законито пребивалиште. Премештање које се одвија у оквиру оружаног сукоба је јасно регулисано као кривично дело, као злочин. Колоквијално се назива етничко чишћење, али се ради о прогону или депортацији. И регулисано је Женевским конвенцијама и свим унутрашњим прописима земаља које их прихватиле. Ако би Палестинце почели присилно да расељавају, а с обзиром да је успостављено само примирје, дакле да оружани сукоб још траје, то би било кривично дело. А они који то чине потпадали би под кривичну одговорност", каже за РТ Балкан адвокат Новак Лукић, један од бранилаца српских официра пред Хашким трибуналом и члан правног тима Србије у поступку по тужби Хрватске пред Међународним судом правде.

Заштитно лице булдожер дипломатије не би се извукло ни пред Међународним кривичним судом, јер Римски статут присилно пресељење становништва види и као ратни злочин и као злочин против човечности. Још ако је расељавање усмерено на одређену групу на основу њихове етничке, верске или националне припадности, сматра се и прогонима – додатним злочином. Будући да је Палестина потписница Римског статута, Међународни кривични суд има јурисдикцију над тим злочинима ако се догоде унутар Газе, чак и ако их почине грађани САД, које нису чланице суда.

А шта ћемо са оним делом Трампове идеје која каже да ће САД да преузму надлежност над Газом? Е, то би било још теже кршење, па Америку не би спасило ни то што Палестину не признају као државу. Како је за "Њујорк тајмс" објаснио професор међународног права на Универзитету у Реадингу, Марко Милановић, забрана да једна држава анексира целу или део територије друге државе једно је од најважнијих и темељних начела међународног права.

"Постоји јасно правило. Не можете освојити туђу територију", изричит је Милановић.

Пред Међународним судом правде Јужна Африка је, са више од 50 земаља, поднела тужби у којој је оптужила Израел за геноцид над Палестинцима. Из привремене мере коју је овај суд донео против Израела, види се да МСП Газу види као окупирану територију.

"Биће интересантно видети како ће се овај спор окончати. Јасно је да Трамп ниподаштава и игнорише све међународне институције, али САД су део Међународног суда правде, признају га и у њему имају своје судије", додаје Лукић.

Чак и када бисмо зажмурели и читаву ствар посматрали независно од оружаног сукоба, нема другог начина да Трамп спроведе своју идеју, а да не размонтира читав правни поредак и извуче камен темељац Уједињених нација.

"Најважнији правни акт у свету Декларација о праву човека из 1948, коју је потписало више од 190 земаља, у члану 13 каже да свако има право на слободу кретања и избора становања у избраној држави. После тог акта, донет је Међународни пакт о грађанским и политичким правима и слободама, где се иста одредба помиње. Дакле, никога не можеш без његове воље преселити са места на ком законито живи. Ово би било дубоко повређивање начела којима међународна заједница тежи", каже Лукић за РТ Балкан.

Кандићева: Трампова идеја не комуницира са стварношћу

Док су и "Хјуман рајтс воч" и "Амнести интернешенел" осудили Трампове изјаве, инсистирајући да би претварање Газе у Ривијеру Блиског истока био ратни злочин, у српском енџио сектору који се бави људским правима – мук.

Ни Фонд за хуманитарно право ни Комитет правника за људска права (ЈУКОМ) нису одговорили на наше питање да ли Трампову намеру виде као етничко чишћење или хумано пресељење? Или, можда, неком трећом диоптријом? 

"Не могу никако другачије да гледам на то него онако како слике приказују – да се људи са децом масовно враћају у разрушене делове Газе и да им то није препрека. Изгледају срећно, имају визију да ће ту живети и да ће то обновити. За мене је то пресудно. Људи се враћају кући и тај повратак у Газу не комуницира са Трамповом идејом о расељавању. Тамо где се људи враћају идеја о расељавању не може да буде спроведена", рекла је за РТ Балкан оснивач и бивша извршна директорка Фонда за хуманитарно право Наташа Кандић.

Али на конкретно питање да ли би спровођење Трампове идеје било етничко чишћење, кратко је одговорила: 

"Зашто инсистирате на томе? Ако се то деси... овако не могу да коментаришем. Овако је то само нека најава која не може да се споји са оним што видимо." 

Дилему, међутим, није имала председница и оснивач Хелсиншког одбора Соња Бисерко – сведочили бисмо етничком чишћењу, као што сада сведочимо америчком суноврату.

"Трампову идеју видим као етничко чишћење. Палестинци не пристају на то, као ни Египат ни Јордан. Била је чак и нека изјава на нивоу министара регије који се противе томе. То је једна непромишљена одлука која уноси само хаос и генерише нове кризе. Погубно је што то најављује водећа светска сила која се увек залагала против етничког чишћења, која је од Другог светског рата светионик људских права, демократије, а преко ноћи је поништила своје вредности и унела хаос у светске односе", изјавила је Соња Бисерко.