Свет

Није само УСАИД: Маск открио које медије плаћа влада САД

Политико, АП и "Њујорк тајмс" су се нашли на удару америчких ревизора
Није само УСАИД: Маск открио које медије плаћа влада САДGetty © Kevin Dietsch

Истраживачи који помажу Илону Маску да уђе у траг расипништву америчке савезне владе пронашли су милионе долара у грантовима и исплатама на рачун портала Политико, али и Асошијетед преса (АП), како кроз тренутно суспендовани УСАИД тако и кроз друге федералне агенције.

Након што је Политико у уторак признао да је имао проблем са исплатама јануарских зарада због "техничког проблема", почела је претрага да ли је то било везано за затварање УСАИД-а. Пронађено је осам милиона долара у исплатама преко те америчке агенције, као и више од 26 милиона од других министарстава у Вашингтону од 2015. године.

Један од истраживача је отишао још даље и пронашао више од 50 милиона долара које је од разних државних агенција протеклих година добио АП.

"Неће још дуго", прокоментарисао је Маск. "Ово је очигледно огромно арчење новца пореских обвезника!"

По расположивим подацима, највећи клијент АП била је Агенција за глобалне медије - у чијој надлежности су "Глас Америке" и Радио Слободна Европа – са преко 35 милиона долара, док је Стејт Департмент допринео осам милиона а Пентагон 4,3 милиона долара.

И "Њујорк тајмс" је током мандата Џозефа Бајдена добио значајна средства од америчке владе, од чега је 27 милиона долара стигло из министарства здравља, а скоро 20 милиона из државне фондације за науку.

"Њујорк Тајмс је медиј који финансира влада", прокоментарисао је резултате претраге Маск.

Из приложених података није сасвим јасно колико је новца отишло на елитне претплате државних службеника, а колико се радило о исплатама у замену за пласирање повољних вести. Маск и његови ревизори настављају да раде на утврђивању чињеница.

Репортери без граница (РСФ) су осудили прекид рада УСАИД као узрок "хаоса и неизвесности" међу стотинама независних медија широм света, а посебно руским и иранским дисидентима.

"Замрзнути програми су од животног значаја за јачање медија, транспарентност и демократију", изјавио је директор РСФ за САД Клејтон Вајмерс, оптуживши председника Доналда Трампа да помаже страним пропагандистима и репресивним државама. "РСФ апелује на међународне донаторе, како јавне тако и приватне, да наставе да одржавају независне медије".

РСФ су потврдили да је преко 90 одсто медија у Украјини зависило од новца УСАИД-а, а да је међу примаоцима америчких фондова био и портал Медуза, који је Русија прогласила за страног агента.

Према подацима самог УСАИД-а, агенција је 2023. године финансирала 6.200 новинара, 707 медија, и 279 невладиних организација у медијском сектору. Буџет за 2025. је предвиђао преко 268 милиона долара за "подршку независним медијима и слободном протоку информација".

image