Повратак Тонија Блера: Некадашњи саветник српске владе бира нове узданице Лабуристичке партије
У дискретној сали за састанке прошлог месеца у Фицровији, у центру Лондона, пажљиво одабрани лабуристички посланици сели су за сто с човеком којег су многи од њих гледали на телевизији док су одрастали.
Кроасани и пецива углавном су остали нетакнути док је Тони Блер дискутовао о својим омиљеним темама – вештачкој интелигенцији, дигиталним личним документима и "дисруптивним" политичким реформама. Затим се осврнуо на другу велику тему на свом дневном реду: стање политике у текућој години.
Овај отворен разговор уз доручак, одржан у седишту "Тони Блер института", био је, пише "Политико", први у планираној серији приватних састанака бившег премијера са надолазећим звездама лабуриста.
Повратак на политичку сцену
Ово није велико изненађење. Седамдесетједногодишњи Блер, најдуговечнији премијер Лабуристичке партије, један од кључних заговарача бомбардовања Југославије који се 2015. трансформисао у саветника српске владе, прекинуо је ћутање о политици пре неколико година. Коментарише све, од Брегзита до пандемије ковид 19, већ се састајао с лабуристичким кандидатима пре прошлогодишњих избора, а његов тинк тенк активно ради на обликовању политике странке.
Велика победа лабуриста под Киром Стармером, затим пад популарности партије у анкетама и успон популистичких покрета широм света можда су Блеру дали нову енергију.
Мали састанци, попут оног прошлог месеца у којем је учествовало нешто више од пола туцета посланика, нису само класично лобирање тинк тенка код посланика, већ – како кажу упућени – Блер очигледно гради мрежу, обликује ширу политику Лабуристичке партије и прати нове таленте.
И није једини блериста који то ради.
Вечере са блеристима
Блеров бивши министар економије Питер Менделсон, такође, се састајао са кандидатима пре избора, а прошлог месеца вечерао је са новим посланицима у јужном Лондону, у дому Роџера Лидла, бившег Блеровог саветника за Европу.
Лидл и његова супруга кували су за госте, док је Менделсон, познат као мајстор политичког умрежавања, водио широку дискусију о глобалним темама. Све то док се припрема за своју нову функцију амбасадора у Вашингтону.
"То је типично за Питера Менделсона. Толико је одлука у историји Лабуристичке партије донето у Лидловој кући", рекао је један посланик упознат с догађајем.
Слично томе, бивши министар здравља Алан Милбурн, који се недавно вратио у Министарство здравља, такође је прошлог месеца приватно вечерао с новим посланицима. Један од њих је рекао да су се на тим састанцима размењивале идеје о уклањању препрека за ефикасно управљање и изградњу политике будућности.
Разлози за ове вечере су једноставни: лабуристи ће увек разговарати једни с другима. Поготово сада, док се још увек формирају групе и фракције међу 230 нових лабуристичких посланика. Иако су у парламенту већ седам месеци, многи још нису пронашли своју политичку оријентацију.
"Дефинитивно почињу да се формирају. Људи се навикавају на послове и из тога настају савези", рекао је један нови посланик.
Али други су скептични.
"Мислим да покушавају да нас придобију", рекао је други лабуристички посланик.
Стармерови састанци – ефикасни или формалност?
И актуелни премијер Кир Стармер гради сопствену мрежу у Вестминстеру.
За разлику од својих претходника, Стармер никада није познат као неко ко се дружи по парламентарним баровима. Радије је састанке држао у страначком седишту него у лавиринту канцеларија Вестминстера. Али сада, сваке среде после премијерских питања, руча с групом нових посланика у својој канцеларији у парламенту. На менију су сендвичи из "Прет а Манже", грицкалице упитног квалитета и политичка стратегија – али и посланици који износе своје захтеве за изборне јединице.
Ипак, неки нису задовољни.
"То су вежбе за штиклирање. Врло су кратке. Добијете пола сата и само пар минута да кажете шта желитеекао је један посланик", открио је један посланик.
Можда би Стармер могао да научи нешто из Блерове стратегије.
Бивши директор политичких операција у Блеровом кабинету Џон Мак Тернан, каже да је Блер улагао много напора у одржавање односа с посланицима, чак и онда када је имао огромну већину.
"Тони је знао колико је важно да ангажује посланике – не само да би им продао причу о влади, већ и да би препознао будуће таленте."
Блеров бивши цимер и каснији министар правде Чарли Фалконер додао је:
"Лабуристичка парламентарна група је кључни показатељ расположења владе. Премијер мора стално да објашњава шта се дешава."
Ко су Блерови изабраници?
Тешко је доћи до комплетног списка гостију на Блеровим састанцима – бивши премијер не жели да о њима говори јавно.
Али изгледа да су међу позванима углавном парламентарци са нижим функцијама, тзв. "носачи торби" – најнижи ниво владиних функција, додељен амбициозним посланицима из нове генерације.
"То је само ласкање. Свима говоре да су звезде у успону. Тренутно у Лабуристичкој партији има 230 'звезда у успону'", рекао је један нови посланик с подсмехом.
Блерова шира агенда?
Није реч само о новим посланицима. Блер је разговарао и са заменицом лидера Лабуриста Анђелом Рејнер на годишњем божићном пријему "Тони Блер института", и то у полусатном пријатељском интервјуу.
Рејнерова, која је ближа мекшој левици и синдикатима, није типичан савезник Блерове политике.
"Мислим да ово показује његову потребу да поново постане релевантан", рекао је један лабуристички посланик.
Постоји и још једна могућност – ко долази после Стармера?
"Претпостављам, и немам никакав доказ за то, да Блер размишља о томе шта или ко долази после Стармера", рекао је један члан фронтбенча.
То је за сада преурањено, али у политици је увек корисно имати савезнике за будућност.