Западна хемисфера остаје америчка: Стратегија САД за повлачење из Украјине

Сједињене Америчке Државе су биле и остале експанзионистичка сила, којој су непрекидно неопходне нове територије. Тако је, уосталом, изграђена Америка. И тако ће остати. То је наслеђе британске таласократије (владавине путем мора), која се својевремено проширила на велики део света, у којој "сунце никад није залазило"

САД су оболеле од колективне шизофреније, а порекло ове болести није тешко пронаћи уколико се окренемо историји- Америка је настала као друштво криминалних изопштеника, отпадника, који су протерани из енглеских затвора, изјавио је за РТ Балкан италијански геополитичар Лоренцо Марија Паћини.

Он је навео да је отуда и патолошка жеља Американаца да се стално доказују као "најјача сила", јер њима је увек потребно да "побеђују", чак и када су изгубили, као у случају рата у Вијетнаму, Авганистану, Ираку или у данашњој Украјини. 

У ствари, и сам појам "америчке нације" је лаж, додао је италијански геополитичар, јер су САД стекле само формалну, а не и суштинску независност од Лондона. Највећа жртва америчког експанзионизма је, ипак, Европа, примећује Паћини.

Европска унија данас баца милијарде долара на Кијев, али то не може да промени основну чињеницу у овом сукобу: Украјина је изгубила рат, а услове мира ће диктирати победник. То је, узгред, и узрок економског колапса ЕУ.

Поновна колонизација оног што је већ колонизовано

Трамп сада жели да се повуче из ратова на "периферији империје", попут оног у Украјини, а да при том покаже слику "снажне Америке", која наставља да води глобалну политику и финансије.

Ипак, дискредитована идеологија америчке глобалне хегемоније мораће да буде одбачена. Трамп, који је био и остао "шоумен", има решење за ову дилему, пише бивши британски обавештајац и дипломата Алистер Крук на сајту "Фондација стратешке културе".

Заправо, Трамп каже да "бескрајни амерички ратови" више не представљају "америчке ратове". Уместо тога, он се, додаје Крук, залаже за поновну колонизацију онога што је већ колонизовано: Канаде, Гренланда, Панаме и, наравно, Европе. Он је, узгред, запретио царинама чак и блиском савезнику, Британији.

Трамп се усредсређује на такозвану западну хемисферу, на "америчко унутрашње двориште", што би требало да "учини Америку поново великом". Али, то је много мање од читавог света. Како додаје британски обавештајац: Трамп зато стално понавља да Американци живе на "западној хемисфери", а не негде другде.

И то је оно што је битно: Америка се повлачи, док "шоумен Трамп" наставља да галами и прети новим санкцијама, чак и Русији, уколико не прихвати америчка решења за конфликт у Украјини, као да је то неком у Москви још уопште важно.

Главна порука Трампа је да ће "западна хемисфера" остати америчка. Као последица тога, додаје Крук, Американци почињу да се фокусирају на своје потребе и на своје "блиско суседство".

Живот у џунгли, којом владају канибали

Неки политички аналитичари су Трампове идеје већ назвали "самоканибализацијом". Европа би требало да остане део "западне (америчке) интересне сфере", дакле, да остане колонија САД.

Некадашњи високи британски дипломата Роберт Купер је 2002. сковао чувени термин "либерални империјализам", који је требало да постане нови циљ Европе, што је значило "империјализам (европске) меке моћи".

Ипак, овај "империјализам меке моћи" није важио за све: "Изазов постмодерном свету је да се навикне на идеју двоструких стандарда", написао је Купер.

"Када имамо посла са старомодним врстама држава, изван постмодерне Европе, треба да се вратимо грубим методама из раније епохе – сили, превентивним нападима, обманама, шта год је потребно како бисмо се изборили са онима који још живе у 19. веку. Када радимо у 'џунгли', морамо користити законе џунгле", навео је он.

Џунгла је за Брисел, како је тврдио сада већ бивши европски шеф дипломатије Жозеп Борељ, треба ли подсећати, претежан део света, све оно што не укључује САД и ЕУ. Куперов поглед на свет је био веома утицајан за токове европске политике.

Елита ЕУ је, уз то, примећује британски обавештајац, усвојила убеђење да се стварност може "креирати путем наратива који је контролисан".

Покушај да се створи "европска либерална империја" је, након Трамповог обраћања у Давосу, очигледно завршен. То наговештава настајање новог духа времена. Међутим, неуспеси у доношењу одлука у Европи током последњих година, додаје Крук, чине Европу очигледном метом за "шоумена Трампа", који је одлучан да начини радикалне промене у америчкој политици.

Уосталом, постоје историјске аналогије за америчко империјално повлачење. И Стари Рим се повукао из својих периферних провинција како би се концентрисао на своје језгро, што га није спасло пропасти. Али, Рим никад није признао да се повлачи.

Дебакл Запада у Украјини

Што се тиче сукоба у Украјини, Русија из очигледних разлога, подвлачи британски обавештајац, одбацује сваку идеју о замрзавању сукоба.

Украјина је, закључује Крук, изгубила овај рат: "Руске снаге сада без отпора заузимају главна украјинска упоришта, што ће на крају довести до каскадног ефекта".

Украјина може да престане да постоји ако се преговори не почну пре овог лета, изјавио је недавно шеф украјинске војне обавештајне службе Кирил Буданов.

Решење овог конфликта треба да почива на познавању историјских узрока који су до њега и довели, а то је, пре свега, политика ширења НАТО-а на Исток. НАТО, под извесним условима, можда више и није потребан САД, наговестио је неколико пута нови амерички председник.

Логика ситуације у Украјини показује да председник Путин треба да предложи Трампу да се повуче из украјинског сукоба како би избегао одговорност за дебакл Запада, додаје британски обавештајац.

Путин је ове недеље наговестио да би сукоб у Украјини могао да се заврши за неколико недеља, тако да Трамп можда неће дуго чекати.

Трамп би, закључује Крук, на концу могао да тврди да нас је спасао трећег светског рата, што и не би било далеко од истине.