Свет

Повампирена борба за "Истру, Ријеку и Далмацију": Камен спотицања у ЕУ

Италијанско сећање на жртве "фојби" наишло је на протесте из Хрватске и Словеније
Повампирена борба за "Истру, Ријеку и Далмацију": Камен спотицања у ЕУ© X/Lorenzo Conti

Обележавање дана сећања на прогон и страдање Италијана из Истре, Ријеке и Далмације после Другог светског рата наишло је на протесте хрватских и словеначких чланова Европског парламента, али и на сукобе омладине владајуће странке са студентима-левичарима у Болоњи.

Девет чланова ЕП из Хрватске и Словеније писало је председавајућој парламента Роберти Мецоли, позивајући на затварање италијанске изложбе о "фојбама" у Стразбуру.

Изложба представља "презир према чињеницама" и "неистинит и веома штетан приказ недавне историје Словеније, Италије и Хрватске" током периода великог страдања за које је "првенствено одговоран фашистички режим", написали су парламентарци из блока Социјалиста.

Према званичној италијанској историји, чак 15.000 етничких Талијана – углавном староседелаца – побацано је у крашке јаме и руднике у Истри и Далмацији између 1943. и 1945, што су тадашње власти Југославије представиле као праведну одмазду против "фашиста".

Преко 300.000 Талијана је избегло са територија које су после Другог светског рата припале Југославији, док су југословенске власти уништиле књиге рођених и умрлих да би заташкале злочин, тврди Рим.

Премијерка Италије Ђорђија Мелони положила је у понедељак венац на споменик код Фојбе Басовица, некадашњи рудник у близини Трста.

"Одајемо почаст жртвама фојби и свима који су страдали у јулијанско-далматинском прогону, дуго заборављеној болној страници наше историје", изјавила је том приликом Мелонијева, додајући да је "Италија не заборавља".

Исте вечери је тридесетак чланова организације Ђовенту Национале, омладинског огранка странке Фратели д'Италија коју предводи Мелонијева, промарширало центром Болоње. Носили су транспарент на којем је писало "Истра, Ријека и Далмација – италијанске земље" и упали у зграду градске управе да положе венац на споменик жртвама фојби.

Кордон полиције је делио националисте од, како кажу локални медији, бар двапут више студената-левичара, који су се скупили да протестују против "фашиста" уз петарде и певање "Бела ћао".

Италија је дуго претендовала на Истру и Далмацију, које су јој обећали Париз и Лондон 1915. године у замену за улазак у Први светски рат на страни Антанте. После рата, међутим, Рим добија само Истру и градове Ријеку и Задар, док је остатак Далмације припао Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца.

После окупације Југославије у априлу 1941, Мусолинијева Италија анектирала је задарско залеђе и Далмацију до Сплита и Шибеника, као и већину острва. После талијанске капитулације у септембру 1943, те територије је присвојила "Независна држава Хрватска" (НДХ).

Дан сећања на жртве фојби се у Италији обележава од 2004. године.

image