Суд је рекао "да" Доналду Трампу, односно да досад незабележени програм отпуштања државних службеника може да се спроведе.
Канцеларија за управљање кадровима саопштила је да се око 75.000 радника пријавило за програм који подразумева да ће им Трампова администрација исплаћивати плате до октобра без обавезе рада. Синдикати су упозорили да понуда није поуздана и тужили администрацију како би зауставили програм.
У томе су привремено успели – процес је на шест дана заустављен како би судија из Бостона Џорџ О'Тул размотрио случај. Закључак је да синдикати немају правни основ за тужбу, те би се питање морало решавати кроз друге институције пре него што би стигло на суд.
Након тога уследило је питање колико ће времена преостали радници имати да се пријаве. Одговор је – ниједан.
"Програм је затворен. Више нема сумње: Програм одложене оставке био је законит и добра опција за државне службенике", изјавила је портпаролка Канцеларије за управљање кадровима Меклорин Пиновер.
Синдикати се за сада нису изјаснили да ли ће се жалити на пресуду или тражити друге правне опције.
"Данашња пресуда је корак уназад у борби за достојанство и праведност државних службеника. Али то није крај те борбе", рекао је Еверет Кели, председник Америчке федерације државних службеника (АФГЕ), која заступа 800.000 радника.
Трампов план за смањење државне управе је само један од многих корака које администрација предузима како би смањио број радника којих тренутно има 2,3 милиона. Трамп их је често критиковао као неефикасне и пристрасне према њему.
Власт је наложила федералним агенцијама да се припреме за драстична смањења радне снаге, а неке су већ почеле да отпуштају новозапослене који немају пуну заштиту радног места. Према изворима Ројтерса, неке агенције су добиле налог да смање особље и до 70 одсто.
Док су адвокати америчког Министарства правде описали иницијативу као "хуман начин" за незадовољне запослене, синдикати упозоравају да понуда можда неће бити одржива јер тренутни закони о буџетском финансирању истичу 14. марта, а нема гаранција да ће плате бити исплаћене након тог датума.
Милијардер Илон Маск са новоформираном Канцеларијом за владину ефикасности тражи начине да смањи савезни буџет за билион долара, који је прошле године износио 6,75 билиона долара. Међутим, плате цивилних радника чине мање од пет одсто буџета, па би отпуштања од три одсто донело уштеду мању од десет милијарди долара годишње.