Телефонски разговор Владимира Путина и Доналда Трампа о отварању преговора за решење руско-украјинског сукоба оставио је у шоку и неверици што европске вазале Вашингтона, што Кијев.
Ни Кремљ ни Бела кућа нису објавили ни обрисе будућег договора, али је амерички предлог наговестио Трампов министар одбране Пит Хегсет, и то на састанку Контакт групе за одбрану Украјине у Бриселу.
"Морамо да почнемо од признања да је повратак на границе из 1991. неостварив циљ. Потера за овом илузијом само гарантује продужетак сукоба и даље страдање", изјавио је Хегсет шокираним савезницима, додавши да "САД не верује да је чланство Украјине у НАТО реалистичан исход мировног договора".
Ирски новинар Чеј Боус представио је телефонски самит као "повратак дипломатије" и нагласио да су Бела кућа и Кремљ "потпуно скрајнули" ЕУ и Велику Британију, уз фотографије председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен и шефа британске дипломатије Дејвида Лемија.
Чињеница да су изостављени из приче Вашингтона и Москве пекла је многе високе функционере на старом континенту. Из Лондона је врло брзо стигла реакција.
Бивши министар одбране Џејмс Хепи оптужио је САД да "скидају Украјину са апарата и прекидају инвестиције у европску безбедност" и без трунке самосвести приговорио да "велике силе цртају границе мањима".
Ед Дејви, лидер британске Либерално демократске странке, пожалио се да ће будућност Украјине "диктирати Путин и Трамп иза затворених врата" и инсистирао да било који мир мора да буде "прихватљив за Украјинце, а не само за Москву и Мар-а-Лаго".
Министар Леми је остао без текста, само је окачио саопштење групе "Вајмар плус", коју су потписали Француска, Британија, Немачка, Пољска, Италија, Шпанија, Украјина и ЕУ.
"Неће бити праведног и трајног мира у Украјини без учешћа Европљана", рекао је француски министар спољних послова Жан Ноел Баро на том састанку.
"Независност и територијални интегритет Украјине су безусловни", изјавила је шефица ЕУ дипломатије Каја Калас, као коментар на вајмарску декларацију. "Европа мора да има централну улогу у било којим преговорима".
Виктор Орбан је оштро одговорио Каји Калас наводећи да је вајмарска декларација "тужно сведочанство лоше бриселске политике" јер ЕУ "објављује безвредне изјаве" док Трамп и Путин преговарају о миру.
"Место за преговарачким столом се не захтева, оно мора да се заслужи: снагом, паметном дипломатијом и добрим руководством", поручио је премијер Мађарске на мрежи Икс, а став Брисела да подржава сукоб унедоглед назвао је "морално и политички неприхватљивим".
Пољски премијер Доналд Туск закукао је на мрежи Икс како је Украјини потребан "ПРАВЕДАН МИР" и да "Украјина, Европа и САД треба да на томе раде заједно. ЗАЈЕДНО".
Немачки канцелар у оставци Олаф Шолц изјавио је за "Политико" да "не сме бити решења које не укључује САД" и да је задатак ЕУ да "осигура да мир не буде наметнут" Украјини.
Шолцов министар одбране Борис Писторијус је изразио "жаљење" што су САД унапред искључиле чланство Украјине у НАТО као "уступак" Русији пре почетка самих преговора.
"Не може бити одлука о Украјини без Украјине", изјавила је немачка министарка спољних послова Аналена Бербок на састанку групе Вајмар-плус. У изјави коју је касније објавило њено министарство, Бербокова понавља да је мир могућ само "са позиције снаге" и "само заједно са Украјином и са нама, Европљанима".
Чињеницу да је Вашингтон гурнуо Брисел у запећак прокоментарисали су и неки руски званичници. Европи преостаје да "седи у ћошку и гледа" јер је своју наводну "централну улогу" протраћила привредним самоуништењем и послушништвом САД, рекао је заменик сталног представника Русије при УН Дмитриј Пољански.
Дмитриј Медведев, заменик шефа Савета безбедности Русије, био је још оштрији.
"Фригидна уседелица Европа је полудела од љубоморе и беса", написао је Медведев на мрежи Икс. "Време Европе је готово. Она је слаба, ружна и бескорисна".
Званичних реакција из Кијева није било све до четвртка ујутро, када је Министарство спољних послова поставило на Иксу карту Украјине пре 2014, са тадашњом површином од 603.628 квадратних километара. Што би могло да се протумачи као директно "не" Американцима.
Брисел нису ништа ни питали.