![Како је БРИКС постао једна од најважнијих организација](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a4ad4716d2a080e50e19df.jpg)
Трамп: Волео бих да се Русија врати у Г7, разговараћу са Сијем и Путином о нуклеарном оружју
![Трамп: Волео бих да се Русија врати у Г7, разговараћу са Сијем и Путином о нуклеарном оружју](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67ae4dd2fd67730cd50cfdf7.jpg)
Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је да би волео да се Русија врати у Г7.
Према речима америчког председника "искључење Русије из Г8 била је грешка".
"Ту грешку је направио Обама", истакао је.
Он је навео и да ће тражити разговоре са Кином и Русијом о смањењу трошкова за одбрану и денуклеаризацији.
Предложио је да почне са одвојеним разговорима са кинеским председником Си Ђинпингом и руским председником Владимиром Путином, а да затим дође до трилатерале. Навео је и да нема разлога за прављење нуклеарног оружја.
Trump would love to have Russia back in the G7, he says in Oval. A lot of countries' tariffs will stay the same, he said. Reciprocal tariffs could start in April. He won't do exemptions or waivers. Tariffs on cars soon, he said.Asked if Ukraine will have a seat at the table, he…
— Jennifer Jacobs (@JenniferJJacobs) February 13, 2025
О Украјини: Руско руководство жели мир
Трамп је рекао да је сматрао да прво треба да позове руског колегу Владимира Путина, па онда Владимира Зеленског.
„Морали смо да видимо да ли Русија жели да склопи договор. Знао сам да Зеленски хоће“, рекао је Трамп.
Он такође навео да верује руском председнику Владимиру Путину по питању решавања ситуације око Украјине, преноси Ројтерс.
Истакао је да је уверен да руско руководство жели мир.
Иначе, Трамп је и у првом председничком мандату заговарао повратак Русије у Г7. Како су извештавали медији 2019. на састанку Г7 дошло је и до несугласица између лидера земаља чланица због тога.
![Како је БРИКС постао једна од најважнијих организација](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a4ad4716d2a080e50e19df.jpg)
Позивајући се на неименоване изворе Си-Ен-Ен је тада објавио да се Трамп, док су лидери разговарали о питањима попут Ирана и пожара у амазонској прашуми, убацио у разговор и упитао зашто Русија не би требало да буде укључена у преговоре, с обзиром на њену величину и улогу у глобалним дешавањима.
То је наишло на оштар отпор неких од лидера, пре свега немачке канцеларке Ангеле Меркел и британског премијера Бориса Џонсона који су Русију назвали "антидемократском".
Русија је искључена из Г7 2014. године након поновног уједињења Крима са Русијом. Тада је руски министар спољних послова Сергеј Лавров рекао да се "Русија не држи формата Г8 као пијан плота". Он је нагласио да "ако западни партнери верују да он више нема своју сврху, нека тако и буде".
У Москви су више пута наглашавали да је формат Г20 од много већег значаја, с обзиром да ту улазе тако велике државе као што су Индија, Кина и Бразил.
Групу седам чине Велика Британија, Немачка, Италија, Канада, САД, Француска и Јапан.
Уводе се царине за трговинске партнере
Трамп је потписао и меморандум о увођењу "фер и реципрочних" трговинских тарифа за све главне трговинске партнере САД, укључујући дугогодишње савезнике и наложио својим саветницима да израчунају висину тарифа за сваку земљу, у року од 180 дана.
„Шта год да земље наплате Сједињеним Америчким Државама, ми ћемо им наплатити. Ни више, ни мање“, поручио је Трамп из Овалне собе.
Он је навео да је одлуку о наплати реципрочних тарифа свим земљама које наплаћују САД донео "правде ради".
"Врло једноставно. Нико не зна који је то број. Ако идете појединачно по земљама и погледате шта нам наплаћују, у скоро свим случајевима они нама наплаћују много више него што ми њима наплаћујемо. Ти дани су прошли", рекао је он.
Он је најавио и да ће бити уведене додатне увозне таксе на аутомобиле, полупроводнике и фармацеутске производе... Крајњи циљ му је да натера компаније да врате своју производњу у САД.
"Ако правите свој производ у САД, нема тарифа", навео је.
Трамп је рекао и да је "БРИКС мртав".
У разговору са новинарима пре потписивања меморандума, виши саветник Беле куће за трговину и производњу Питер Наваро, рекао је да су велике земље извознице створиле "опасан, билион долара" трговински дефицит са САД. Он је издвојио порез Европске уније на додату вредност као трговинску тактику која "штети извозу из САД-а".