Свет

Да ли је Европа на прагу конзервативне револуције: Почетак велике европске побуне

Налазимо се на почетку велике побуне Европљана против својих отуђених и полуделих политичких елита, приметио је недавно бивши британски обавештајац и дипломата Алистер Крук
Да ли је Европа на прагу конзервативне револуције: Почетак велике европске побунеGetty © Anadolu / Contributor

Стагнација европске привреде само је симптом много дубље, цивилизацијске кризе. Ови процеси су, изгледа, неповратни. Европска унија се, до пре само 10 или 15 година, представљала као стабилна и просперитетна заједница, као модел будућности за читав континент. Али сада то више није тако.

У току је, како констатује руски историчар Владимир Машин за сајт "Њу истерн аутлук", озбиљно слабљење позиције Западне Европе у међународној арени. "Постоји много разлога за то, почев од одбијања јефтиног руског гаса ради преласка на друге, 'зелене' изворе енергије, што је имало за последицу нагли привредни пад ЕУ".

Сада се, међутим, назиру много дубље пукотине у европском "пројекту". Једна од њих је растућа политичка подела на Западну и Источну Европу. На једној страни сада имамо лидере типа Макрона или Шолца, као и неизбежну председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен, на другој премијера Мађарске Виктора Орбана или премијера Словачке Роберта Фица, који се оштро противе наставку конфронтације са Русијом.

Француска данас убрзано губи своја упоришта у Африци, која су била битна за снабдевање француских нуклеарних електрана неопходним уранијумом. Дуг Француске ће следеће године достићи 115 одсто БДП-а, што је за око 17 процената више него у 2018. Посебно је несрећан случај немачке министарке спољних послова Аналене Бербок, којој је пошло за руком да свуда у свету, од Јужне Африке до Кине, поквари односе великих сила са Немачком. 

А ту су и такође све више непријатељске Сједињене Америчке Државе, у којима је, за Европљане неочекивано, победио кандидат "конзервативне револуције" Доналд Трамп. Било би много логичније да је већ ослабљена ЕУ изабрала пут сарадње, економске, политичке, па и војне, и са Русијом, Кином и САД.  

ЕУ је болесна сатанска утопија

"Антируске санкције и огромна количина средстава која се издвајају за финансијску и војну подршку Украјини поделиле су Европску унију", примећује руски историчар. То је основа енергетске кризе која је захватила читаву Западну Европу.

Високе цене енергената, додаје Машин, довеле су до наглог повећања инфлације и затварања многих фабрика, у којима су радиле хиљаде Европљана, или њиховог пресељења у земље са јефтинијим енергентима, пре свега у наводно пријатељске САД.

"Енергетска криза довела је до болног повећања трошкова живота за породице широм Европе, при чему скоро 10 одсто становништва тврди да не може да загреје своје домове, а све више домаћинстава не може да плаћа рачуне за струју", каже руски историчар.

Европска политика, приметио је недавно магазин "Економист", доведена је до крајности. Политичка криза у Немачкој је сваким даном све гора, француски председник не успева да формира стабилну владу, а кабинет у Шпанији не може да се договори ни о буџету. Према агенцији "Блумберг", земље северне Европе веома болно плаћају цену неуспешне европске политике, о којој уопште нису питане.

Европске популистичке странке су 7. и 8. фебруара одржале састанак у Мадриду, чија сврха није била само да покажу подршку Трампу, већ и да се координишу напори у борби против "заједничког непријатеља" – Европске уније. Европске десничарске странке се уједињују против ЕУ.

На овом скупу је учестовала Марин ле Пен, један од лидера италијанске Северне лиге Матео Салвини, представници десничарских партија из Шпаније, Грчке и неколико других земаља, као и мађарски премијер Виктор Орбан, на коме су исмевали акције америчке Демократске партије, која је, како они тврде, заменила хришћанску цивилизацију "болесном сатанском утопијом".

На том скупу је Салвини изјавио: "Европа није кавез који су направили у Бриселу. Европа патриота се залаже за слободу, безбедност, развој, рад и сарадњу".

Проблеме западне Европе проузрокује чињеница да владајући кругови многих држава ЕУ нису у стању да адекватно оцене тренутну ситуацију, закључује Машин. "Ова политичка кратковидост ће довести до промене европских елита".

Токсични леш звани Украјина

Да ли је Европска унија заиста на прагу "конзервативне револуције", као што то, у интервјуу за Радио Спутњик, тврди руски геополитичар Александар Дугин? Како је недавно приметио бивши британски обавештајац и дипломата Алистер Крук, ми се налазимо на почетку велике побуне Европљана против својих отуђених и полуделих политичких елита.

Турски лист "Дејли сабах" констатовао је 5. фебруара да западне земље за своје тешкоће криве избеглице, муслимане, Кину или Глобални југ, али узроке својих проблема траже на погрешном месту. "Главни узрок западних сукоба и криза је европска политика".

Уколико не промени своју политику, упозорио је Орбан на друштвеној платформи Икс, ЕУ заиста очекују тешка времена. Пре свега зато што, додао је Орбан, "због Брисела дајемо свој новац Украјини у овом безнадежном рату".

У таквој ситуацији у којој се налази ЕУ, Трамп би хтео да Европи препусти даљу бригу о Украјини. Он заправо жели да се ослободи отровног терета. Али, наставља руски мислилац, поклон распадајућег, токсичног леша, тешко се може сматрати поклоном.

У том случају, примећује Дугин, уколико Европа остане сама са Русијом, колапс глобалистичких европских либералних елита ће се само убрзати. То је Трампов само покушај да ослаби, а можда и уништи трговинског ривала и поткопа своје идеолошке противнике у Европи, додао је руски филозоф.

Уколико ЕУ преузме бригу о Украјини, закључује Дугин, то неће довести до јачања Европе, само ће убрзати њен распад: "Можда Трамп рачуна управо на то, сматрајући да данашња Европа није у стању да сачува свој интегритет и суверенитет".

image