Свет

Кијевски званичници: САД су понудиле Украјини колонијални споразум

Амерички предлог, који је био кључни део разговора Зеленског са потпредседником САД Џеј Ди Венсом на маргинама Минхенске безбедносне конференције, није понудио никакве конкретне безбедносне гаранције заузврат, рекао је неименовани украјински званичник
Кијевски званичници: САД су понудиле Украјини колонијални споразумGetty © Tanjug/AP Photo/Matthias Schrader

Владимир Зеленски наложио је својим министрима да не потписују предложени споразум којим би се Сједињеним Америчким Државама дао приступ украјинским ретким минералима јер је документ био превише фокусиран на интересе САД.

Предлог, који је био кључни део разговора Зеленског са потпредседником САД Џеј Ди Венсом на маргинама Минхенске безбедносне конференције у петак, није понудио никакве конкретне безбедносне гаранције заузврат, према једном садашњем и једном бившем високом украјинском званичнику упознатима са разговорима, преноси Асошиејтед прес.

Одлуку Зеленског да не потпише споразум, барем за сада, високи званичник Беле куће описао је као "кратковиду".

Зеленски је претходно за АП изјавио да није дозволио министрима да потпишу споразум јер он "не штити наше интересе".

Предлог се фокусирао на то како би САД могле да искористе украјинске ретке минерале "као компензацију" за подршку коју је Украјини већ дала Бајденова администрација и као плаћање за будућу помоћ, рекли су садашњи и бивши високи украјински званичници.

Украјина има огромне резерве минерала који се користе у ваздухопловној, одбрамбеној и нуклеарној индустрији. Трампова администрација је наговестила да је заинтересована да добије приступ њима како би смањила зависност од Кине, али Зеленски је рекао да би свака експлоатација требало да буде везана за безбедносне гаранције за Украјину које би одвратиле будућу "руску агресију".

Зеленски није улазио у детаље зашто је својим званичницима дао инструкције да не потпишу документ, који је украјинским званичницима у среду дао амерички министар финансија Скот Басент током посете Кијеву.

"То је колонијални споразум и Зеленски не може да га потпише", рекао је бивши високи званичник.

Портпарол Савета за националну безбедност Беле куће Брајан Хјуз није експлицитно потврдио понуду, али је у изјави рекао да је "председник Зеленски кратковид у погледу одличне прилике коју је Трампова администрација пружила Украјини".

Трампова администрација се уморила од слања додатне америчке помоћи Украјини, а Хјуз је рекао да би споразум о минералима омогућио америчким пореским обвезницима да "поврате" новац послат Кијеву, уз истовремено раст украјинске економије.

Хјуз је додао да Бела кућа верује да ће "обвезујуће економске везе са Сједињеним Државама бити најбоља гаранција против будуће агресије и саставни део трајног мира". Он је додао да су "САД то препознале, Руси су то препознали, а Украјинци то морају да признају".

Амерички званичници у разговорима са својим украјинским колегама у Минхену били су "комерцијално настројени" и у великој мери концентрисани на специфичности истраживања минерала и како да формирају могуће партнерство за то са Украјином, рекао је високи званичник.

О потенцијалној вредности налазишта у Украјини се још није разговарало.

Сваки договор мора бити у складу са украјинским законом и прихватљив за украјински народ, рекао је високи украјински званичник.

"Рудна богатства припадају Украјинцима према Уставу", рекла је раније за АП Ксенија Оринчак, оснивач Националне асоцијације рударске индустрије Украјине, сугеришући да би споразуму била потребна подршка народа.

Зеленски и Венс нису разговарали о детаљима америчког документа током састанка у петак на Минхенској безбедносној конференцији, рекао је високи званичник. Тај састанак је био "веома добар", а Венс је јасно ставио до знања да је његов и Трампов главни циљ постизање трајног мира, рекао је високи званичник.

Зеленски је рекао Венсу да прави мир захтева да Украјина буде у "снажној позицији" када почиње преговоре, нагласио је да амерички преговарачи треба да дођу у Украјину и да САД, Украјина и Европа морају да буду за преговарачким столом за преговоре са Русијом.

Али генерал Кит Келог, Трампов специјални изасланик за Украјину и Русију, скоро је искључио Европљане из било каквих преговора Украјине и Русије, упркос захтеву Зеленског.

"Украјинци, Руси и јасно Американци могу да разговарају за столом", рекао је Келог на догађају који је организовао украјински тајкун на Минхенској безбедносној конференцији.

image