Свет

"Дан увече" о бури на Минхенској конференцији: Сведоци смо нових руско-америчких односа

О бури на завршеној Минхенској безбедносној конференцији говорили су новинар Слободан Самарџија и пуковник у пензији, др Илија Кајтез
"Дан увече" о бури на Минхенској конференцији: Сведоци смо нових руско-америчких односа© Printscreen RT Balkan

Политичка бура на данас завршеној Минхенској безбедносној конференцији.

Европски лидери су дословно бачени на колена после говора Џеј Ди Венса, очигледно је да више ништа неће бити исто. Цена је прескупа, бар за појединце којима је у интересу да се сукоб у Украјини додатно закомпликује. Владимир Зеленски није био звезда вечери, али се чини да смо сведоци нових руско - америчких односа.

Шта нам поручују порази Украјине на дипломатском пољу, да ли је Европа само фигура у туђој партији шаха? На ова али и друга питања у емисији "Дан увече" РТ Балкан, одговоре ће дати Слободан Самарџија новинар, бивши дописник "Политике" из Москве и професор др Илија Кајтез пуковник у пензији.

Кајтез је говорећи о томе што се Украјина нигде не спомиње у могућим преговорима Русије и САД, рекао да када посматрамо историју цивилизације видели смо да су о најважнијим питањима увек разговарали они који су кључни актери политичких, историјских и дипломатски односа.

"Овде, једини који имају шта да кажу и треба да седе за преговарачким столом су Вашингтон и Москва, а евентуално ће позивати са времена на време на једну врсту рапорта Украјинце и на консултације Европљане, али више како би им рекли шта се од њих очекује и са чим они треба да се сложе", објаснио је Кајтез.

Како сматра, ствари су после многих лутања, заблуда, манипулација, дошле на право место, а то је, како додаје, да за преговарачким столом треба да буду они играчи од којих зависи судбина света.

"Још када се тој форми прикључи Пекинг ми имамо једну јасну, рационалну и стабилну ситуацију. Када се Москва, Вашингтон и Пекинг о нечему договоре то је онда записано, све ови други преговори разноразних малих држава попут Естоније и Летоније, ништа нису значиле осим једне додатне конфузије и куповине времена. Дакле, није то то", каже Кајтез.

Додаје да овог пута, како изгледа, ствари иду у добром смеру и да ће доћи до јасних договора између кључних играча света.

"Ово видим као почетак формалне или неформалне Јалте 2, која би донела поделу интересних сфера између три главна играча света Пекинга, Москве и Вашингтона где би ми купили 30 до 50 година примирја или релативног мира и на тај начин избегли опасност од нуклеарне катаклизме", нагласио је Кајтез.

Самарџија је коментаришући шта се се десити у Саудијској Арабији рекао да је ствар врло једноставна, те да су сукоб водили САД и Русија, свако на свој начин, на украјинској територији.

"Они који су водили рат, морају и да га заврше, украјинско руководство ту нема објективно шта да тражи, прво што је нелегитимно, друго изгубило је све кредите било где у свету и мора да слуша шта јој други кажу", сматра Самарџија.

"Са друге стране, Европа није учествовала у том рату, давала је оружје као и САД, али не у тој мери и да би нешто постигла. Европа је то радила више јер је морала, била приморана од стране Бајденове администрације, али да се она сама ту питала не би се ту много мешала осим неких екстремних група", додао је.

Ствар се, како истиче, свела на оно на шта је требало да се сведе - на разговоре САД и Русије и ту ће да се и нађе решење.

Према његовим речима ту постоје још неки међукораци и окарактерисао је те разговоре као неку врсту трговине.

"То је једноставно начин на који се ствари решавају", рекао је Самарџија.

Говорећи о томе шта се доласком Доналдом Трампа на власт у САД променило, Кајтез каже да се променило много тога.

"Ми имамо срећу да присуствујемо радикалним променама светског поретка. Дефинитивно доласком Трампа имамо лидера Америке који је прихватио у схватио да је мултиполарни свет на делу. Он уважава велике лидере као што су Путин, Си и Моди, за разлику лидера и лидерчића у Европи", сматра Кајтез.

"Он има осећај те величине и вредности. Ја сам тачно знао да то што је преживео атентат да ће се код њега јавити мисао, што не значи да није тачна, да га је Бог поставио на овом свету и да са њим планира нека велика дела и он ту визију и мисију америчког спасиоца а можда и целог света има", додаје.

Каже и да се овога пута Трамп окружио људима који деле његову визију света и нема "ту много за сада неког искакања" што његови противници очекују.

"Сам његов долазак на власт је невероватан потрес, без да је он било шта рекао, а после је кренуо снажно са многим идејама, а то је његов стил владања", истиче, додајући да "ми Срби са његовим доласком очекујемо само бољитак".

Самарџија је рекао да се Трамп мери са неколико јаких лидера попут Путина, Сија или Ердогана, али да он схвата да мора да се покаже да је једнак њима и да ће га тако гледати цео свет, а да је Џозеф Бајден то промашио.

"Трамп је прагматичан човек, трговац", рекао је Самарџија.

Сматра да прагматизам мора да се врати на светску сцену и да људи треба да схвате шта могу и на који начин то да остваре.

image