Свет

Европа на ивици живаца: Стармер најавио слање трупа у Украјину као "гаранцију безбедности"

Британски премијер Кир Стармер је поручио да је оваква криза "тренутак који се дешава једном у генерацији" и оценио да је реч о "егзистенцијалном питању за Европу"
Европа на ивици живаца: Стармер најавио слање трупа у Украјину као "гаранцију безбедности"Getty © James Manning/PA Images

Британски премијер Кир Стармер изразио је спремност да британске трупе пошаље у Украјину уколико се постигне договор о окончању сукоба са Русијом, пренели су данас британски медији.

Стармер је то изјавио уочи одржавања данашњег хитног самита са европским лидерима у Паризу, организованог с циљем да се осмисли стратегија којом би се парирало настојањима председника САД Доналда Трампа да постигне договор са руским председником Владимиром Путином и најавама да ће смањити америчка издвајања за европски систем одбране.

У изјави за "Телеграф" Стармер је поручио да је оваква криза "тренутак који се дешава једном у генерацији" и оценио да је реч о "егзистенцијалном питању за Европу".

Након Стармерове изјаве и посланик демохришћана у немачком Бундестагу Јирген Харт је рекао да ће и Немачка вероватно бити део таквог плана.

"Не желимо да улазимо у тај рат. За мировну мисију у Украјини која ће осигурати да прекид ватре и мир опстану постоји јасно утемељење у међународном праву. Не могу да замислим да Немачка не буде део тог концепта", изјавио је Харт за Би-Би-Си.

Огласила се и шведска министарка спољних послова Марија Малмер Стенергард рекавши да Шведска не искључује слање трупа у Украјину у оквиру "некакве послератне мировне мисије", пренео је данас шведски јавни сервис.

"Најпре морамо преговарати о праведном и одрживом миру у оквиру међународног права", рекла је Стенергардова.

Британски премијер Кир Стармер изразио је данас спремност да британске трупе пошаље у Украјину уколико се постигне договор о окончању рата са Русијом, пренели су раније данас британски медији.

Он је признао да то могло довести британске снаге "у опасност" ако Владимир Путин покрене нови напад, пренео је лондонски Гардијан.

Владимир Зеленски је изјавио у јануару да је Кијеву потребно "најмање" 200.000 европских војника као мировних снага да би спровео било који потенцијални споразум са Русијом. Међутим, аналитичари које је недавно цитирао "Њујорк тајмс" сматрају да је тај број недостижан, напомињући да би распоређивање чак 40.000 војника било изазовно.

Трампова администрација је у више наврата сигнализирала своју намеру да минимизира учешће САД у сукобу у Украјини када се постигне потенцијално примирје. Уместо тога покушаће да пребаци финансијски и логистички терет подршке Кијеву на Европу.

"Да буде јасно, као део било какве безбедносне гаранције, америчке трупе неће бити распоређене у Украјини", рекао је амерички министар одбране Пит Хегсет.

Амбасадор Москве при УН Василиј Небензја нагласио је прошле недеље да ниједна мировна снага не може легално деловати без мандата Савета безбедности УН. Високи руски дипломата Родион Мирошник раније је упозорио да је "сваки контингент који улази на територију Украјине без сагласности и дозволе Русије војни циљ, са сасвим разумљивим последицама".

image