Свет

Амерички мировни "план" за Украјину: Шта жели Трамп, а шта захтева Москва?

Трамп је раније више пута изјављивао да ће, уколико буде поново изабран, за 24 сата решити сукоб између Русије и Украјине. Сада тврди да би конфликт у Украјини могао да реши за неколико недеља
Амерички мировни "план" за Украјину: Шта жели Трамп, а шта захтева Москва?Getty © WIN-Initiative/Neleman

Пре него што је поново изабран за председника, Доналд Трамп је, 25. јула прошле године, имао телефонски разговор са Владимиром Зеленским.

"Позвао ме је Зеленски. Имали смо добар разговор. Рекао сам да морамо да прекинемо овај сукоб". Руси, имају праву 'ратну машину', која је поразила и Хитлера и Наполеона", упозорио је тада Трамп.

Према његовим речима, Руси ратују, а од офанзиве украјинске војске није било ништа.

"Руси су, колико знам, поставили на милионе мина и хиљаде тенкова", изјавио је Трамп у интервјуу за "Фокс њуз".

Трамп је раније више пута изјављивао да ће, уколико буде поново изабран, за 24 сата решити сукоб између Русије и Украјине. Сада тврди да би конфликт у Украјини могао да реши за неколико недеља. Међутим, портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да се  ради о сувише сложеном проблему, за који није једноставно пронаћи решење.

Неки руско-амерички разговори већ су започели. После разговора председника Путина и Трампа, који је, према изјави Пескова, био "конструктиван и пријатељски", на иницијативу САД обављен је и телефонски разговор шефова дипломатије САД и Русије. С једне стране био је врхунски дипломата Сергеј Лавров, с друге Марко Рубио, новоизабрани амерички министар спољних послова. Сада чекамо на вести о састанку помоћника руског председника Путина Јурија Ушакова и Лаврова у Ријаду са америчким званичницима...

Суштинско неразумевање природе сукоба у Украјини

Трамп је бивши амерички тајкун специјализован за некретнине, који сасвим озбиљно говори о анексији Панамског канала, Канаде и Гренланда и који је већ раније, 2019. године, упоредио куповину Гренланда са "великим послом са некретнинама". Он је, пре свега, амерички бизнисмен, који не разуме добро геополитику и њене сложене и неумољиве законитости.

На почетку другог мандата, он је запрепастио "остатак света" изјавом да има намеру да реши питање рата у Појасу Газе тако што ће је претворити у "блискоисточну ривијеру" и раселити више од два милиона Палестинаца у суседни Египат и Јордан. Али, то је лакше рећи него учинити.

Сада, три недеље након повратка у Белу кућу, пише француски публициста Тијери Мејсан на сајту "Волтернет", Трамп покушава да реши украјински сукоб.

"Јасно је да су његови саветници заслепљени предрасудама и да не разумеју забринутост Москве за сопствену безбедност", додаје Мејсан.

Заправо, сматра француски публициста, они Трампу пружају лажну
слику о улози Русије у украјинском сукобу.

"Трамп се сада окреће економским трансакцијама, као што је то предлагао и за Појас Газе. Овог пута, он предлаже да САД експлоатишу ретке минерале у Украјини".

Али, проблем је у томе што је Русија већ заузела велико лежиште
литијума у Доњецкој области и још једно у региону Запорожја; ова два региона сада су део Руске Федерације.

Како закључује Мејсан, ускоро Украјина неће имати више ништа да
понуди.

Пројектовање начина размишљања Вашингтона на Москву

Трамп је већ именовао свог специјалног изасланика за Украјину,
генерала Кита Келога. Још током предизборне кампање, Келогов
сарадник Фредерик Флајц, припремио је "мировни план за Украјину", којег је 11. априла 2024. објавио "Америка фирст полиси инститјут".

У том извештају, наставља Мејсан, тврди се да су руске тврдње да Специјална војна операција има за циљ денацификовање Украјине смешне и да је забринутост Русије због уласка Украјине у НАТО пука "параноја".

Није то први пута да се говори о "мировним преговорима" САД о
Украјини. Пре тога, председник Савета за спољне односе Ричард Хас и професор на Универзитету Џорџтаун Чарлс Капчан објавили су текст у часопису "Форин аферс", у коме се тврди да Запад не може да победи у Украјини и да мора да са Москвом преговара о миру. А то је став који је заступао и Хенри Кисинџер.

"Оно што је запањујуће у свим тим предлозима, наставља француски публициста, јесте потпуно игнорисање руске тачке гледишта и пројектовање начина размишљања Вашингтона на Москву. "У њима се не придаје никакав значај денацификацији Украјине", као што се игнорише и руски страх од постављања оружја Алијансе на њеним границама, тумачећи то као "фобију од НАТО-а".

Заправо, закључује Мејсан, у питању је дубоко неразумевање зашто је Москва 17. децембра 2021. понудила Вашингтону предлог споразума о безбедносним гаранцијама: "Морамо закључити да још у априлу 2023. Трампов тим није разумео ништа о ставу Русије према Украјини и зато није ни могао да стави тачку на овај рат".

Трамп жели да овај проблем брзо нестане

Како је у интервјуу за Радио Спутњик приметио руски мислилац Александар Дугин: "Довољно је да погледате Келогово лице па да схватите да је реч о човеку који, по правилу, не улази у детаље. Такви људи су попут застарелог тенка, који се креће линеарно, унапред утврђеном путањом, и није способан за маневрисање".

Ситуација око украјинског сукоба и руског рата против Колективног
запада, додаје Дугин, толико је искривљена у медијима и извештајима политичких аналитичара у Америци да је Трамп усвојио потпуно лажну представу о томе шта се дешава у Украјини и о разлозима овог сукоба.

Међутим, Трамп жели да брзо реши овај проблем, како би се фокусирао на за њега много хитнија питања. Он има планове за друге регионе: за Панамски канал, Гренланд и Газу.

"Најмање му је стало до Украјине. Oн би желео да овај проблем брзо нестане", закључује Дугин. "Међутим, без упуштања у детаље, без разумевања историје, геополитике, етнологије, верских питања, као и огромног низа лажи које је Колективни запад исплео о украјинском сукобу, немогуће је решити ово питање".

Трамп је једноставно изабрао погрешну особу да води ове преговоре: Келога. То је, додаје руски мислилац, човек старе школе, са веома примитивном идејом како треба да се одвијају преговори:

"Рекао сам ти, послушај и ту потпиши".

Тако он замишља да ће решити ствари. То је сасвим у стилу чувеног
америчког прагматизма. Али, ствари тако не функционишу.

image