Закони о тзв. говору мржње могу да нашкоде везама Европе и Америке и обе стране би требало да их одбаце, изјавио је потпредседник САД Џеј Ди Венс.
Венс је у наступу на Минхенској безбедносној конференцији прошле седмице оштро критиковао културу цензуре у Европи као неспојиву са вредностима нове америчке администрације и САД уопште.
"Вређање није кривично дело, а криминализација речи ће реално да угрози односе Европе и САД", рекао је Венс у понедељак на мрежи Икс. "Ово је Орвеловски и сви у Европи и САД морају да одбаце такво лудило".
Повод за изјаву био је прилог телевизије Си-Би-Ес о немачким законима за вербални деликт, у којем се похвално описује кажњавање онога што власти прогласе за увреду и неистину.
Троје немачких тужилаца објаснило је америчкој телевизији да је јавно вређање некога, а посебно политичара, кривично дело. Објаве на интернету сматрају се горим кршењем закона од изречене увреде, јер "интернет је заувек".
Немачким законом такође је забрањено ширење злонамерних гласина, претњи насиљем и лажних цитата. За први прекршај следи новчана казна, а они који се више пута огреше о закон могу да иду и у затвор.
Упитани да ли је и дељење контроверзних изјава против закона, тужиоци су одговорили да јесте, "јер читалац не може да зна разлику".
Први амандман америчког устава забрањује доношење било каквог закона којим се "ограничава слобода говора или штампе" и на снази је од 1791. године.
Венс је у свом говору у Минхену инсистирао да је цензура "најсигурнији начин да се уништи демократија" и да највећа опасност Европи не прети од Русије или Кине, већ изнутра, од стране отуђених елита које занемарују глас народа.