Француски председник Емануел Макрон изјавио је данас да је након самита европских лидера о Украјини у Паризу разговарао са председником САД Доналдом Трампом и Владимиром Зеленским.
Макрон је поручио да трајни мир у Украјини може да се постигне уз '"јаке и кредибилне безбедносне гаранције за Украјинце", преноси "Фигаро".
"Желимо чврст и трајан мир у Украјини. У том циљу, Русија мора да заустави своју агресију и то мора да буде праћено снажним и кредибилним безбедносним гаранцијама за Украјинце", рекао је Макрон.
Он је упозорио да би у супротном потенцијални прекид ватре могао да се "заврши као преговори из Минска" који нису довели до трајног окончања сукоба.
Зеленски је рекао да га је Макрон известио о разговору европских лидера у Паризу и додао да они деле "заједничку" визију за окончање сукоба, које мора да укључује безбедносне гаранције за Украјину.
"Свака друга одлука без ових гаранција, као што је крхки прекид ватре, била би само још једна обмана Русије и увод у нови руски рат против Украјине или других европских народа", закључио је Зеленски.
Макроново помињање "Минских споразума" показује да европски лидери још увек нису схватили због чега нису за преговарачким столом: управо ови споразуми су један у низу примера међународних уговора које су потписали немајући намеру да их икада и поштују.
Подсетимо, бивша немачка канцеларка Ангела Меркел, бивши украјински председник Петро Порошенко и бивши шеф француске државе Франсоа Оланд, сви учесници преговора у Минску, отворено су признали да Мински споразуми, на које се позива Макрон, нису ни имали за циљ постизање мира, односно да је "Минск 2" потписан 12. фебруара 2015. године, био само мртво слово на папиру.
Без обзира на то што је он добио подршку Савета безбедности УН и постао обавезујући међународноправни документ, испоставило се да је циљ заправо био само да се купи време Западу да наоружа Украјину и гурне је у рат.
Прва је "отворила душу" бивша немачка канцеларка, говорећи оно што је и руска страна у међувремену схватила - да Мински споразуми из 2014. и 2015. године нису били потписани са намером да се постигне трајни мир већ да се купи време за наоружавање Кијева.